Zamek w Szydłowcu

Posted by

Zamek w Szydłowcu to główny zabytek miasta. Jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich. Był siedzibą rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów. Wybudowana w XV w. w stylu gotycko-renesansowym przez Stanisława Szydłowieckiego. Wcześniej na miejscu zamku był gród rycerski broniący min. przed najazdami tatarskimi. Wzniesiony na sztucznej wyspie, otoczonej fosą oraz parkiem. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Szydłowieckie Centrum Kultury oraz Muzeów Ludowych.

Na zamku podobno przechadza się Biała Dama 🙂 Utożsamia się ją z Elżbietą Radziwiłłówną, w której wedle legendy zakochał się ubogi szlachcic. Ponieważ ojciec Elżbiety sprzeciwił się takiemu związkowi, szlachcic zawarł pakt z diabłem, który zobowiązał się pomoc ukochanym. Wyprowadził Radziwiłłównę zapomnianym tunelem do miejskiego kościoła. Niestety Elżbieta wystraszyła się przelatujących nietoperzy i zmarła.

Będąc w Szydłowcu warto również zobaczyć inne zabytki których jest całkiem sporo jak na takie niewielkie miasto. Do najbardziej interesujących należy zaliczyć Ratusz, Kościół Farny czy Synagogę Garbarską.

GPS: 51.226468, 20.853182

Nawiguj: https://goo.gl/maps/cVzJx1xxRjpmZiJw8

Dodał: Jan Gruca

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply