Zamek w Tykocinie

Posted by

Zamek w Tykocinie datowany jest na XV wiek. Budowla położona na prawym brzegu Narwi została wzniesiona przez rodzinę Gasztołdów. Badania archeologiczne wykazały, że była to budowla murowana z drewnianą palisadą. Zamek w tamtych czasach kilkukrotnie trawił pożar. W czasach króla Zygmunta Augusta budowla została przebudowana na zamek renesansowy. Potem na polecenie Zygmunta III Wazy przebudowano fortyfikacje zamku na bardziej nowoczesne z 4 wielkimi bastionami.

Zamek przez wieki sporo ucierpiał podczas wojen przetaczających się przez te tereny, zdobywali go Szedzi i wojska brandenbursko-pruskie. Ale po każdych zniszczeniach był odbudowywany aż do roku 1734, kiedy wybuchła wojna o sukcesję polską. Konfedraci zpalili i zniszczyli zamek, a to co zostało rozebrała okoliczna ludność. Jeszcze w czasie I wojny światowej gruz z murów służył Niemcom jako kruszywo do budowy dróg.

Dopiero po zakończeni II wojny światowej w latach 1961–1963 podjęto pierwsze próby rekonstrukcji zamku. Skończyły się one rekonstrukcją murów i przyziemia zamku. Przeprowadzono wtedy też badania archeologiczne. Ponowne badania przeprowadzono w w latach 2001–2005. W międzyczasie ruiny zamku przeszły w ręce prywatne i przystąpiono do rekonstrukcji budowli. Dziś zamek pełni funkcję hotelowe, restauracyjne, ale urządzono tu też kilka sal wystawowych, które możemy zwiedzać z przewodnikiem. Natomiast dziedziniec i zamek z zewnątrz możemy zwiedzać nieodpłatnie samodzielnie.

GPS: 53.212912, 22.770970

Nawiguj: https://goo.gl/maps/36hwUu8m8BS5PEy26

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply