Zamek w Urazie

Posted by

Chyba mało znane i nie często odwiedzane ruiny zamku znajdziemy niedaleko Wrocławia w miejscowości Uraz, w gminie Oborniki Śląskie. Dostęp do nich jest obecnie trochę utrudniony, gdyż są terenem prywatnym. Właściciel bardzo powoli, lecz ponoć konsekwentnie prowadzi drobne prace renowacyjne i za jego zgodą możliwe jest wejście na teren zamczyska. Jednak gdy nam się to nie uda, to zobaczenie ruin z daleka jest trochę utrudnione, gdyż dostępu do nich broni ogrodzenie, drzewa i krzaki. Wtedy chyba najlepszym miejscem obserwacji zamku są wały przeciwpowodziowe nad Odrą. Zamek pochodzi z XIII wieku, lecz początkowo był tylko niewielkim grodem kasztelańskim, dopiero w 1319 roku Andrzej Radak przystąpił do rozbudowy i fortyfikacji obiektu. Warownia powstała na planie trójkąta równobocznego, co miało znacznie zabezpieczyć ją przed ostrzałem artyleryjskim, sądzono wtedy, że kule armatnie wystrzelone pod złym kątem miały by się ślizgać po murach i rykoszetować. Budowla powstała z rudy bagiennej i cegły, każdy z jej boków miał długość 23 metrów, a grubość murów dochodziła do 2,5 metra. Potem warownia miała jeszcze kilku właścicieli i nic ciekawego się z nią nie działo. Dopiero gdy w 1492 roku zamek przejęła rodzina von Joerger, został on przebudowany na styl barokowy. Gdy budowla straciła swoje walory strategiczne i obronne w 1810 roku ówczesny właściciel baron von Koschuzky nakazał rozbiórkę murów obronnych, mostu zwodzonego, oraz zasypano częściowo fosy. W II połowie XIX w. zamek przeszedł kolejną przebudowę i nadano mu styl neogotycki. Opuszczony w czasie II wojny światowej, podpalony przez żołnierzy radzieckich w czasie wyzwolenia zamek szybko popadł w ruinę. Władze komunistyczne też nie bardzo się nim interesowały i w 1953 roku zawaliła się znaczna jego część. Jedynie w 1956 roku wykonano drobne prace zabezpieczające ruinę i w takim stanie, po przemianach ustrojowych został sprzedany.

GPS: 51.24293, 16.85271

Nawiguj: https://goo.gl/maps/m8CXhtZEkgM2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply