Zamek w Witostowicach

Posted by

W średniowieczu rzeka Oława tworzyła naturalną zaporę obronną księstwa brzeskiego, wzdłuż rzeki budowano więc budowlę warowne, które strzegły tych ziem. Jedną z takich budowli zamek w Witosławicach, który został wybudowany w 1222 roku. Wzniósł ją z kamienia i cegły rycerz Schoenjohnsdorf.

Pierwotny zamek składał się z budynku mieszkalnego, kaplicy, wieży obronnej i budynków gospodarczych. Całość otaczały mury obronne i fosa. W XVI i XVII zamek był przebudowywany, nadano mu wtedy regularny kształt kwadratu. Kolejna przebudowa w 2 połowie XIX wieku zatarła pierwotny, renesansowy wygląd budowli. Z dawnego założenia do naszych czasów przetrwała tylko kwadratowa wieża.

Dziś zamek jest w rękach prywatnych i wystawiony jest na sprzedaż. Można go podziwiać jedynie z zewnątrz, z pewnej odległości, gdyż jest ogrodzony. W ogrodzeniu znajdziemy wyłomy, przez które można się dostać na teren posiadłości, ale jest to trochę niezgodne z prawem. Zamek położony jest w dolnośląskiej wiosce Witosławice, u stóp Wzgórz Strzelińskich, w gminie Ziębice.

GPS: 50.68218, 17.04382

Nawiguj: https://goo.gl/maps/bhRrMQQeCJG2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply