Zámek Žamberk

Posted by

Zámek Žamberk położony jest w Czechach u podnóża Gór Orlickich, w kraju pardubickim, w mieście Žamberk. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1341 roku, a pałac wybudował Mikołaj z Bubna i Litic w 1575 roku. Wtedy Mikołaj był właścicielem majątku i pałac stał się siedzibą władz Žamberka. Budowla ucierpiała trochę w czasie wojny trzydziestoletniej, więc kolejny właściciel Franz Adam z Bubna, dokonał napraw i przebudował pałac ze stylu renesansowego na styl barokowy. W 1961 roku do posiadłości dobudowano kaplicę. Kolejny właściciel, Verian Alfred przeprowadził kolejną przebudowę na styl empire, miało to miejsce w latach 1810-1814. Majątek zyskał wtedy ogród angielski. Ostatnim właścicielem pałacu przed II wojną światową był Georga Parish von Senftenberg, który w 1866 roku dokonał jeszcze niewielkiej przebudowy, ale po wojnie został wywłaszczony, a pałac przejęło państwo. Po czeskiej aksamitnej rewolucji, jego potomkowie odzyskali posiadłość w drodze restytucji. Zamek położony jest w południowo-zachodniej części miasta, na skraju stoku, który schodzi do doliny rzeki Dzikiej Orlicy. Dziedziniec oddzielony jest od miasta murem z bramą ozdobioną herbami. W pomieszczeniach pałacu obecnie funkcjonuje szkoła, więc możemy go tylko zobaczyć z zewnątrz. Warto też przespacerować się po angielskim parku położonym na wschód od pałacu.

GPS:

  • 50.08574, 16.46734

Nawiguj: https://goo.gl/maps/j1xWWt3784Q2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply