Żelazna Brama (Porţile de Fier)

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Żelazna Brama lub Żelazne Wrota, takim mianem określało się przełomowy odcinek Dunaju, który oddziela tutaj Karpaty od Gór Wschodnioserbskich. Dunaj w tym miejscu wyznacza również granicę pomiędzy Serbią i Rumunią. Żelazna Brama najbardziej kojarzy się jednak z potężną zaporą, przegradzającą Dunaj i największą hydroelektrownią w Rumunii. Tama oprócz spiętrzania wód rzeki, pełni również rolę mostu i przejścia granicznego pomiędzy sąsiednimi krajami.

W Gura Văii budowę zapory i hydroelektrowni rozpoczęto w roku 1964, a ukończono w 1972 r., było to przedsięwzięcie dwóch krajów – Rumunii i byłej Jugosławii. Tama ma 941 m długości a jej wysokość wynosi 58 m. Spiętrzając wody Dunaju, tworzy wielki zbiornik, który ma pojemność około 5 mld metrów sześciennych. Podniesiono w ten sposób poziom wody o około 30 metrów a hydroelektrownia, która to wykorzystuje ma moc 2100 MW.

Nurt Dunaju w tym miejscu, przed wybudowaniem zapory osiągał miejscami szybkość 5 m/s, gdy rzekę przegrodziła tama szybkość ta spadła do 0,35 m/s a w zatokach nawet do 0,2 m/s. Spiętrzenie wody nie było też bez znaczenia dla krajobrazu. Po wybudowaniu zespołu elektrowni Derdap I i Derdap II, woda zatopiła wyspę Ada-Kaleh na której stała turecka twierdza, a także kilka miejscowości. W efekcie końcowym powstało jednak bardzo malownicze jezioro, otoczone wysokimi, skalistymi górami do złudzenia przypominające norweskie fiordy.

Gura Văii i jej Żelazna Brama położona jest przy drodze DN 6 w połowie drogi, pomiędzy Drobeta Turnu Severin a Orşova. Z powodu przejścia granicznego jest ona trochę zatłoczona i by się zatrzymać w celu podziwiania krajobrazu, czy zrobienia zdjęcia, trzeba szukać specjalnie wytyczonych miejsc do parkowania. Droga jest obecnie w remoncie, ale Rumuńscy projektanci przewidzieli w punktach widokowych zatoczki, w których możemy bezpiecznie zatrzymać samochód. Z Orşova można drogą DN 57 pokonać cały, niezwykle widokowy Przełom Dunaju.

GPS:

  • 44.67204, 22.52995

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply