Żelazna Brama (Porţile de Fier)

Posted by

Żelazna Brama lub Żelazne Wrota, takim mianem określało się przełomowy odcinek Dunaju, który oddziela tutaj Karpaty od Gór Wschodnioserbskich. Dunaj w tym miejscu wyznacza również granicę pomiędzy Serbią i Rumunią. Żelazna Brama najbardziej kojarzy się jednak z potężną zaporą, przegradzającą Dunaj i największą hydroelektrownią w Rumunii. Tama oprócz spiętrzania wód rzeki, pełni również rolę mostu i przejścia granicznego pomiędzy sąsiednimi krajami.

W Gura Văii budowę zapory i hydroelektrowni rozpoczęto w roku 1964, a ukończono w 1972 r., było to przedsięwzięcie dwóch krajów – Rumunii i byłej Jugosławii. Tama ma 941 m długości a jej wysokość wynosi 58 m. Spiętrzając wody Dunaju, tworzy wielki zbiornik, który ma pojemność około 5 mld metrów sześciennych. Podniesiono w ten sposób poziom wody o około 30 metrów a hydroelektrownia, która to wykorzystuje ma moc 2100 MW.

Nurt Dunaju w tym miejscu, przed wybudowaniem zapory osiągał miejscami szybkość 5 m/s, gdy rzekę przegrodziła tama szybkość ta spadła do 0,35 m/s a w zatokach nawet do 0,2 m/s. Spiętrzenie wody nie było też bez znaczenia dla krajobrazu. Po wybudowaniu zespołu elektrowni Derdap I i Derdap II, woda zatopiła wyspę Ada-Kaleh na której stała turecka twierdza, a także kilka miejscowości. W efekcie końcowym powstało jednak bardzo malownicze jezioro, otoczone wysokimi, skalistymi górami do złudzenia przypominające norweskie fiordy.

Gura Văii i jej Żelazna Brama położona jest przy drodze DN 6 w połowie drogi, pomiędzy Drobeta Turnu Severin a Orşova. Z powodu przejścia granicznego jest ona trochę zatłoczona i by się zatrzymać w celu podziwiania krajobrazu, czy zrobienia zdjęcia, trzeba szukać specjalnie wytyczonych miejsc do parkowania. Droga jest obecnie w remoncie, ale Rumuńscy projektanci przewidzieli w punktach widokowych zatoczki, w których możemy bezpiecznie zatrzymać samochód. Z Orşova można drogą DN 57 pokonać cały, niezwykle widokowy Przełom Dunaju.

GPS:

  • 44.67204, 22.52995

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply