Žumberk kościół Wszystkich Świętych

Posted by

Może nie specjalnie, ale odwiedzając ruiny zamku w czeskiej miejscowości Žumberk warto też zobaczyć tutejszy kościół. Miejscowość leży w kraju pardubickim, nie daleko miasta Chrudim, w Železnych horach. Pierwotnie gotycki kościół został tu wybudowany w XIV wieku, tak wskazują pierwsze zapiski z 1349 roku. Jednak obecny wygląd świątyni nadano w 1782 podczas przebudowy. Ed. Neumann zmienił wtedy wygląd budowli na styl późnego baroku, a wnętrze przebudował na pseudo romantyk i pseudo gotyk. Jest to jednonawowy, orientowany kościół z wyraźnym prezbiterium, kaplicą i zakrystią po boku. Obok wznosi się murowana dzwonnica zwieńczona drewnianą wieżyczką krytą gontem. Wewnątrz zachowała się cenna kamienna chrzcielnica z drugiej połowy XVII wieku, oraz kamienny nagrobek Felixa Sebastiana z Častolovic z końca XVIII wieku. Natomiast w ruinie są organy mistrza Kobrle z Lomnic nad Popelkou. Kaplicę zdobi też 6 herbów byłych właścicieli Žumberka, a przy alei wiodącej do kościoła stoi barokowa figura św. Jana Nepomucena z 1772 r. i kamienny lew.

GPS: 49.87256, 15.85806

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nGjwihAGNVS2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply