Punkty serwisowe na Orlenie
Dodane: 26 listopada 2024
W poniedziałek 25.11.2024r. odbyliśmy telekonferencję z przedstawicielami firmy Orlen. Pomysł spotkania dotyczącego utworzenia punktów serwisowych na stacjach paliw Orlen zainicjował nasz kolega grupowy Krzysztof Milewski. Ze strony Orlenu była chęć poznania opinii i pomysłów ze strony branży caravaningowej, dlatego do spotkania został zaproszony Sebastian Klauz, wydawca czasopisma Polski Caravaning i Ireneusz Jóźwik reprezentujący Grupę Biwakową.
Co poruszyliśmy na spotkaniu?
- potrzebę stworzenia sieci punktów serwisowych dla caravaningu, czyli możliwość uzupełnienia wody pitnej oraz pozbycie się tzw. szarej wody i zawartości kasety wc,
- lokalizację takich punktów,
- cenę takiej usługi.
- półkę dla caravaningu w sklepach Orlen i co powinna zawierać,
- opcję stworzenia na stacjach Orlen miejsc parkingowych dla kamperów z opcją podłączenia się do sieci energetycznej,
- możliwość zakupu na stacjach Orlen butli z czystym propanem,
- legalne tankowania gasbanków.
Orlen jest chętny stworzyć na przyszły sezon kilka takich punktów testowych. Będą to rozwiązania prowizoryczne, mające na celu zbadanie rynku. Orlen jest to spółka handlowa, więc usługa musi przynosić choćby minimalne dochody. Dlatego takie usługi będą odpłatne. Zaproponowaliśmy cenę usługi serwisowej na poziomie 10 zł lub bezpłatnie w przypadku tankowania kampera za określoną kwotę. W Europie w płatnych terminalach usługa kosztuje na podobnym poziomie
Jeśli chodzi o lokalizację takich punktów, to byliśmy wszyscy zgodni, czyli miejsca popularnie turystycznie.
Jeśli chodzi o asortyment sklepowy, przydatny w naszej pasji, to zaproponowaliśmy: chemię do toalet, przejściówki CE do prądu, przejściówki do węży wodnych, papier toaletowy do toalet chemicznych, naboje z gazem do popularnych kuchenek.
Opcja parkingów dla kamperów z prądem, też może być ciekawa w miejscach, gdzie trudno o camping, czy zwykły parking, czyli większe i popularne miasta. Ale też i regiony ciekawe turystycznie. Tutaj nasza propozycja cenowa była w granicach od 50 - 100 zł z ograniczeniem czasu postoju do 24-48h. Prąd w takim miejscu byłby dodatkowo płatny.
Nie będzie problemu raczej z wprowadzeniem do asortymentu butli z czystym propanem oraz z tankowaniem gasbanków. Jednak firma musi się zaznajomić z atestami i certyfikatami.
Mamy nadzieję, że takie miejsca powstaną i ułatwią wielu użytkownikom obsługę swoich pojazdów. Oczywiście znajdą się osoby narzekające, że taka usługa powinna być bezpłatna, ale należy wziąć pod uwagę, że stacje paliw, to są firmy które są niejako rozliczane ze swojej działalności, która ma przynosić dochody. Darmowe punkty serwisowe dostępne w Europie, są tworzone w 99% przez samorządy, czyli władze miast lub regionu, gdzie niejako mają w swoim obowiązku służyć mieszkańcom i turystom.
Nie ulega wątpliwości, że w Polsce takich miejsc jest bardzo mało, w porównaniu do takich krajów jak Niemcy czy Francja, to jesteśmy białą plamą na mapie. Powoli coś powstaje, co cieszy, ale też są to przeważnie projekty komercyjne, czyli płatne. Niektóre campingi coraz chętniej dają możliwość odpłatnego skorzystania z serwisu, ale nadal tych punktów jest za mało. Więc my jako serwis internetowy i aplikacja mobilna dla caravaningu, będziemy takie inicjatywy wspierać i je promować. Być może kiedyś i polskie samorządy dostrzegą potencjał jaki jest w tej dziedzinie turystyki i będą nas kusić darmowymi punktami i parkingami, by zatrzymać nas w swoim mieście.
Im więcej takich punktów, to może rzadziej będziemy oglądać obrazki na grupach FB ludzi wylewających kasetę wc w krzaki lub lejących pod siebie szarą wodę. Ponoć taki typ ludzi jest niereformowalny i w ich przypadku nawet darmowe serwisy nie pomogą, bo to jednak jakaś fatyga, poszukać, podjechać, ale bądźmy dobrej myśli.
Ustaliliśmy, że po spotkaniu zastanowimy się czy wszystkie ważne kwestie zostały poruszone i prześlemy jeszcze jakieś dodatkowe uwagi. Chętnie też usłyszymy od was propozycje lokalizacji takich punktów, czy asortymentu pierwszej potrzeby w sklepach Orlenu.


