Grupa Biwakowa
🇵🇱
🇵🇱
[object Object]

Akwedukt w Fojutowie

Zabytek techniki



4.8

(4)

Fojutowo, to miejsce gdzie woda krzyżuje swe drogi. Miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, szczyci się unikalnym na skalę światową akweduktem wzorowanym na budowlach rzymskich. Krzyżują się tutaj dwa cieki wodne: Czerska Struga (płynąca dołem) i Wielki Kanał Brdy (płynący górą). Różnica poziomów dna obydwu cieków wynosi ok. 11 metrów. Budowla ma 75 m długości. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49. Można go zwiedzać po wyznaczonej trasie: górą, wzdłuż kanału a później dołem w tunelu, pomostem nad Czerską Strugą. Całość najlepiej jednak widać ze znajdującej się w pobliżu wieży widokowej. Samochodem dojeżdża się do zajazdu „Fojutowo” i tam - na bezpłatnym parkingu zostawia auto. Do akweduktu prowadzi wzdłuż kanału brukowana ścieżka spacerowa o długości 600 m.


  • Sporysz Madzia Piotrek

    Ostatnio odwiedzone:

    01 sierpnia 2024 21:52 przez Sporysz Madzia Piotrek

  • Dodane:

    03 września 2018 12:41

  • Współrzędne GPS:

    53.721370, 17.903140


5
4
3
2
1

4.8

(4)


  • Tomek Brociek

    Tomek Brociek

    10 maja 2026 14:39

    Fajne miejsce. Niewiele jest takich w PL.

  • Konik

    Konik

    24 lipca 2024 12:30

    Warto zwiedzić.

  • toooomelo

    toooomelo

    08 sierpnia 2022 12:04

    Zdjęcie komentarza
  • Adam Lewanczyk

    Adam Lewanczyk

    26 maja 2022 09:24

    miejsce utrzymane, fajne miejsce dla spacerowiczów, rowerzystów, kajakrzy, w pobliżu parkin, zajazd wypżyczalnia kajaków

    Zdjęcie komentarza

Uwaga! Wszystkie zdjęcia oraz teksty na stronie www.grupabiwakowa.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji, oraz autora © GRUPA BIWAKOWA PL 2017 - 2026. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Partnerzy