Cetățile Rădesei

Posted by

Cetățile Rădesei to kolejne fajna jaskinia Apuseni na krasowym płaskowyżu Padiş, który jest jednym z największych atrakcji rumuńskich gór Bihor. Twierdza Rădesei, to potężna jaskinia z podziemną rzeką, którą przy pomocy zainstalowanych prostych urządzeń asekuracyjnych możemy pokonać sami. Nie jest to oświetlona trasa, więc na wycieczkę musimy uzbroić się w latarki, cieplejszą odzież, i dobre buty, gdyż trasa częściowo przebiega podziemnym korytem potoku i w czasie większych opadów, czy wczesną wiosną, poziom wody potrafi tu być wysoki. Do jaskini doprowadzi nas szlak czerwonych kółek, a gdy już dotrzemy w pobliże ukaże nam się piękny 15 metrowy portal skalny. Przy pomocy łańcuchów asekuracyjnych schodzimy w dół i dostajemy się do pieczary. Tuż za portalem mamy szeroką na 10 m salę, a potem przemierzamy podziemne korytarze aż dojdziemy do miejsca, gdzie wpada światło słoneczne, nazywane jest ono Fereastra Mare (Wielkie Okno). Jeszcze kawałek i jaskinia zamienia się w wąski kanion z wodospadami, który musimy pokonać by dojść do polany Rădesa. Z tego miejsca możemy inną znakowaną trasą wrócić z powrotem, lub udać się dalej wąwozem Someşului Cald na kolejną wycieczkę. Trasa powrotna z polany Rădesa wiedzie górą jaskini, którą przed chwilą przeszliśmy, możemy odszukać i zajrzeć do niej przez kominy, które wcześniej rozświetliły nam trochę jaskinię, ale należy bardzo uważać, by nie wylądować z powrotem w jaskini z połamanymi kończynami. Natomiast wąwóz Someşului Cald zasługuje na osobny opis, więc i jego postaram się w najbliższym czasie opisać.

GPS:

  • 46.63004, 22.70826

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply