Jaskinia Ialomita i pustelnia Peștera

Posted by

Jaskinia Ialomita (Peștera Ialomiței) jak i pustelnia oraz klasztor Pestera położone są w samym sercu Bucegów ( Munții Bucegi), w rozległej dolinie, Ialomity. Jest to rozległa polodowcowa kotlina, która rozpościera się na sporym obszarze, na wysokości powyżej 1500 m n.p.m., otoczona na około potężnymi łańcuchami górskimi. Przepływa przez nią rzeka Ialomița, która swe źródła ma pod szczytem Omula. Można do niej dotrzeć na trzy sposoby, schodząc pieszo szlakami prowadzącymi tu z różnych punktów masywu Bucegów, dojechać koleją linową z Bușteni z przesiadką na górnej stacji przy Cabanie Babele, lub przyjechać tu samochodem. Dojazd autem opisany jest tutaj: https://grupabiwakowa.pl/transbucegi/. Gdy już jesteśmy na miejscu, by dojść do jaskini, musimy obejść zabudowania Manastyru Pestera i po schodach wspiąć się do wkomponowanego w skałę budynku pustelni. Przez tę budowlę wchodzimy do otworu jaskini, gdzie tuż pod jej sklepieniem stoi mała, urokliwa cerkiewka. Całym kompleksem opiekują się mnisi z sąsiedniego klasztoru i to oni otwierają wejście do jaskini, jak i pobierają za zwiedzanie symboliczną opłatę, która przeznaczona jest na pokrycie kosztów energii, zużytej do oświetlenia trasy przez grotę. Otwór jaskini znajduje się na wysokości 1530 m n.p.m., jej długość wynosi 480m a różnica poziomów to 60m. Znalezione tu liczne kości a nawet całe szkielety niedźwiedzi jaskiniowych, świadczą, że była ona kiedyś zamieszkiwana przez te zwierzęta. Znajdziemy tu kilka ciekawych sal i podziemną rzekę, a przed nadejściem letnich upałów, przy wejściu możemy podziwiać piękne, lodowe Stalagmity. Zwiedzanie Ialomity ułatwiają podesty, schody i drabiny, ale należy uważać bo od wilgoci są bardzo śliskie, sama trasa jest niezbyt efektownie oświetlona, ale dobrze, że jakieś oświetlenie w ogóle tu istnieje. Zaletą jest to, że jaskinię możemy penetrować sami, nie pogania nas żaden przewodnik, nikt nie gasi za nami oświetlenia.

GPS:

  • 45.39308, 25.43704

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply