Miedzianka

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Miedzianka to atrakcja przede wszystkich dla tych, którzy przeczytali książkę Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”. Tam znajdziemy historię miasteczka, które przez kilkaset lat przechodziło różne, lepsze i gorsze koleje losu, żeby bezpowrotnie zniknąć z powierzchni ziemi na początku lat 70-tych ubiegłego wieku. Bez tej historii zobaczymy po prostu ładną okolicę z rozległymi widokami. Po przeczytaniu, miejsce nabiera zupełnie innej wartości – staramy się odtworzyć dawny wygląd Kupferbergu, układ ulic i rynku, szukamy miejsc, gdzie mieszkali znani nam z kart książki ludzie, gdzie stała winiarnia, apteka, poczta, kościół, kopalniane szyby…. Tych miejsc już nie ma, jedynie wyblakłe tablice ustawione przy polnych drogach przypominają, że kiedyś w miejscu pastwisk stały tu całkiem solidne kamienice. Niezależnie od przeczytania książki warto zatrzymać się przed kościołem, przespacerować kawałek, zerknąć na tablice, na resztki bramy i zarośnięte chaszczami miejsce po dawnym pałacu. Obowiązkowo należy zajrzeć do (nowego) browaru, i z tarasu, przy kuflu dobrego piwa podziwiać widoki na odległą Śnieżkę. A potem, schodząc polną miedzą w dół od browaru odwiedzić stary kamienny krzyż pokutny z wyrytym napisem „memento”.

GPS (kościół): 50.877646, 15.942918

Nawiguj: https://goo.gl/maps/RsjkpwmjgKoRuQ5i6

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply