Miedzianka

Posted by

Miedzianka to atrakcja przede wszystkich dla tych, którzy przeczytali książkę Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”. Tam znajdziemy historię miasteczka, które przez kilkaset lat przechodziło różne, lepsze i gorsze koleje losu, żeby bezpowrotnie zniknąć z powierzchni ziemi na początku lat 70-tych ubiegłego wieku. Bez tej historii zobaczymy po prostu ładną okolicę z rozległymi widokami. Po przeczytaniu, miejsce nabiera zupełnie innej wartości – staramy się odtworzyć dawny wygląd Kupferbergu, układ ulic i rynku, szukamy miejsc, gdzie mieszkali znani nam z kart książki ludzie, gdzie stała winiarnia, apteka, poczta, kościół, kopalniane szyby…. Tych miejsc już nie ma, jedynie wyblakłe tablice ustawione przy polnych drogach przypominają, że kiedyś w miejscu pastwisk stały tu całkiem solidne kamienice. Niezależnie od przeczytania książki warto zatrzymać się przed kościołem, przespacerować kawałek, zerknąć na tablice, na resztki bramy i zarośnięte chaszczami miejsce po dawnym pałacu. Obowiązkowo należy zajrzeć do (nowego) browaru, i z tarasu, przy kuflu dobrego piwa podziwiać widoki na odległą Śnieżkę. A potem, schodząc polną miedzą w dół od browaru odwiedzić stary kamienny krzyż pokutny z wyrytym napisem „memento”.

GPS (kościół): 50.877646, 15.942918

Nawiguj: https://goo.gl/maps/RsjkpwmjgKoRuQ5i6

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply