Scărita Belioara

Posted by

Rumunia. Scărita Belioara to rezerwat w Górach Muntele Mare, który powstał już w 1941 roku z inicjatywy Alexandru Borza. Ma powierzchnię 450 hektarów i obejmuje spektakularne formacje skalne i jaskinie. Skaliste szczyty wznoszą się tutaj na wysokość często przekraczającą 1300 m, a najwyższy z nich to Scărita o wysokości 1382 m n.p.m., drugi charakterystyczny szczyt to Plaiului 1371 m n.p.m. Rezerwat ma charakter geobotaniczny występują tu ciekawe zjawiska przyrody nieożywianej i ożywionej. Tutejsze mieszane lasy dają schronienie wielu gatunkom roślin i zwierząt, stwierdzono tu dużą ilość bardzo rzadkich motyli.

Do Scărita Belioara dojedziemy z drogi DN 75 Câmpeni – Turda skręcając na północny zachód do wsi Poșaga de Jos. Naszą wycieczkę możemy zakończyć u podnóża skalnego masywu, lub wybrać się dalej na pieszą wycieczkę Zwiedzić rezerwat możemy podążając szlakiem czerwonych kółek, okrąża on od zachodu skalny masyw Scărita Belioara i na północy łączy się ze szlakiem niebieskich krzyży, którym możemy dojść do wąwozów Runcului i Pociovaliștei. Trasa jest naprawdę przepiękna, ale i wymagająca, na jej przejście trzeba sobie zarezerwować dobre pół dnia. Oprócz widoków typowo górsko-skalistych, znajdziemy też tu stare chaty pasterskie kryte strzechą, stogi siana i pasące się krówki, istna sielanka. Pod skałą znajdziemy też spokojnie miejsce na biwak, ale odradzał bym tam dojazd dużym kamperem i zestawem, gdyż końcówka drogi jest bardzo wąska i w nie najlepszym stanie. Duże pojazdy lepiej więc zostawić trochę wcześniej w wiosce i ostatnie kilkaset metrów przejść pieszo.

GPS:

  • 46.48796, 23.37229

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply