Twierdza Golubac

Posted by

Twierdza Golubac to jedna z najpiękniejszych naddunajskich twierdz. Posiada dziewięć wież, z których każda ma od 20 do 25 metrów wysokości. Grubość murów fortecy wynosi średnio 2,8 metra. Szczególne pięknie wygląda w blasku zachodzącego słońca. Prawdopodobnie została wybudowana w I połowie XIII wieku, bowiem pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1335 roku. W 1391 roku została ona zdobyta przez Turków, później zaś kilkakrotnie zmieniała właścicieli, aż do roku 1867, kiedy to wróciła do rąk Serbów. W historii twierdzy znaleźć można polskie akcenty. Wiąże się z nią postać słynnego polskiego rycerza, będącego symbolem rycerskich cnót – Zawiszy Czarnego z Garbowa (1370 – 1428).    W 1428 roku brał on udział w wyprawie Zygmunta Luksemburskiego na Turków i osłaniał jego powrót z pola walki pod Gołubcem. Choć król posłał dla Zawiszy łódź, rycerz nie wsiadł do niej, lecz postanowił pozostać razem ze swoimi żołnierzami i walczyć wraz z nimi. W rezultacie został otoczony przez wroga i pojmany, a następnie stracony. Dziś w twierdzy znajduje się upamiętniająca to wydarzenia tablica, na której widnieją napisy w języku polskim i serbskim oraz źródełko nazwane imieniem polskiego rycerza.
Zamek od dwóch lat jest w remoncie, powstało obok małe centrum turystyczne z ekspozycją znalezionych przedmiotów, salą multimedialną i kawiarnią, w 2017 roku wejście na sam zamek nie było możliwe przez trwający remont, jednak w przyszłym sezonie ma być już możliwe zwiedzanie tego urokliwego miejsca.

GPS:

  • 44.66128, 21.67845

Nawiguj: https://goo.gl/maps/3ybxqhhD8oC2

Dodała:

Małgosia Pichlińska

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply