Údolie smrti
Pomnik, fontanna, mała architektura
4.5
(2)Jesienią 1944 roku w pobliżu Svidnika, w dolinie wsi Kapišová w ramach tzw.operacji preszowsko-dukielskiej rozegrała się duża bitwa pancerna pomiędzy wojskami Armii Czerwonej a oddziałami Wehrmachtu. Radziecka kolumna czołgów wpadła w zasadzkę przygotowaną przez jednostki niemieckie, z 65 radzieckich czołgów, które wjechały do doliny, ocalały zaledwie 2. Pamiątki po tych wydarzeniach możemy oglądać do dziś. Przy drodze z Barwinka do Preszowa, tuż przed zjazdem na Svidnik zobaczymy pomnik przedstawiający dwa czołgi. Zjeżdżając w drogę oznaczoną drogowskazem "údolie smrti" (dolina śmierci) znajdziemy się na terenie, gdzie rozegrała się bitwa i wkrótce bez trudu zauważymy czołgi pozostawione na okolicznych polach. Największe wrażenie robi kilka T-34 ustawionych w szyku bojowym na łąkach i wzgórzach w centralnym punkcie doliny. Takie, dość oryginalne upamiętnienie bitwy pozwala realistycznie wyobrazić sobie jak wyglądały wydarzenia z tamtych dni. Jeśli po spacerze wśród czołgów wciąż czujecie niedosyt, możecie także odwiedzić Muzeum Wojskowego w Svidniku gdzie zgromadzono kolekcję sprzętu militarnego biorącego udział w tej bitwie. Współrzędne zjazdu w "Dolinę śmierci" 49.327483, 21.593388
Ostatnio odwiedzone:
16 czerwca 2022 00:46 przez Andzelm
Strona internetowa:

Dodane:
11 grudnia 2017 06:17
Współrzędne GPS:
49.362010, 21.594410
4.5
(2)wolf
01 lipca 2025 22:23
Bardzo fajne miejsce, warto odwiedzić i przejechać przez Dolinę Śmierci z wszystkimi pozostałościami z wojny
Andzelm
23 czerwca 2022 00:47
Rewelacja - satysfakcja gwarantowana
