[object Object]

Wapienniki Złoty Stok

Zabytek techniki



3.0

(1)

Tradycja wapiennictwa w Złotym Stoku sięga XVI w. Szczyt swej działalności produkcja wapiennicza w Złotym Stoku osiągnęła w XIX w. uzyskując czołową pozycję na Śląsku pod względem ilości wytwarzanego wapna. W czasie gdy wapienniki wykupiła holenderska księżna Marianna Orańska i w okresie jej panowania, w Złotym Stoku wypalano wapno służące między innymi do budowy pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. W 1946 r.rozpoczęto próby uruchomienia pieców do wypalania wapna, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Obecnie odrestaurowany zespół wapienników to jedna z atrakcji turystycznych Złotego Stoku. Zwiedzanie bezpłatne, z tarasu widok na okolicę, można podjechać bezpośrednio pod atrakcję, albo lepiej przejść się z parkingiu Kopalni Złota i po drodze obejrzeć wapienniki, które nie zostały odrestaurowane. (zdjęcie 5)


  • Łukasz Rozmus

    Ostatnio odwiedzone:

    05 maja 2024 14:31 przez Łukasz Rozmus

  • KasiaSz

    Dodane:

    03 kwietnia 2024 08:07

  • Współrzędne GPS:

    50.444799, 16.884950


5
4
3
2
1

3.0

(1)


  • Łukasz Rozmus

    Łukasz Rozmus

    05 maja 2024 11:54

    Widać, że odnowione kilka lat temu bo w niektórych miejscach drewniane barierki już przegniły. Specjalnie do tego ponktu nie warto jechać, ale będąc w kopalni złota dobrze sobie zrobić mały spacerek do tego punktu tym bardziej jeżeli ktoś idzie z dzieckiem szlakiem gwarków to jeden z nich znajduje się właśnie na dole przy tym budynku.

Uwaga! Wszystkie zdjęcia oraz teksty na stronie www.grupabiwakowa.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji, oraz autora © GRUPA BIWAKOWA PL 2017 - 2025. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Partnerzy