Zamek Vranov

Posted by

Na początku XV wieku na potężnej i stromej skale, górującej wysoko nad rzeką Jizerą, został zbudowany jeden z ostatnich zamków w okolicy Czeskiego Raju. Zamek Vranov położony jest w miejscowości Malá Skála, 8 km od Turnova, 4 km na zachód od Železnego Brodu. Zwiedzanie zamku jest odpłatne i można go ogladać od maja do września. Do warowni prowadzi 1,5 kilometrowy czerwony szlak z Malá Skály. W okresie kiedy wybudowano zamek spełniał on wszystkie wymogi obronne, gdyż przy jego budowie wykorzystano wysokie piaskowcowe skały opadające na wszystkie strony prawie pionowymi ścianami do doliny Jizery. Na podstawie wycięć i rowków w ścianach skalnych można sądzić, iż budynki mieszkalne na Vranovie były głównie drewniane, dlatego też zachowały się tylko podziemia wyciosane w piaskowcu. Do grodu prowadziły dwie umocnione bramy, na najwyższym miejscu skały stała drewniana wieża zamkowa, która dominowała nad całym zamkiem Vranov i okolicą. Vranov przechodził w swojej historii okresy rozkwitu i upadku. W 1802 roku cały miejscowy majątek, do którego należał również Zamek Vranov, nabył przedsiębiorca Franciszek Zachariáš Rtimisch. Za jego czasów przebudowano otoczenie grodu, a wysoko nad rzeką Jizerą zbudowano wieżę widokową. W pomieszczeniach grodu i w jego najbliższej okolicy Rtimisch umieścił liczne nagrobki, pomniki, napisy, urny kamienne, które przypominają legendarne i historyczne postacie oraz wydarzenia. Swoje miejsce tu mają także Shakespeare, Goethe, Cervantes oraz wiele innych sławnych ludzi. Miejsce to przylegające do zamku zaczęto nazywać Panteonem. Następcy Rtimischa nie przejawiali takiego zainteresowania Vranovem, tym samym wiele z tego, co tworzyło dawny Panteon, uległo zniszczeniu.

GPS:

  • 50.64194, 15.18911

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply