KORZYSTANIE Z MAPY

Kliknięcie w wybrane miejsce biwakowe powoduje, że po lewej stronie mapy otwiera się opis tego miejsca, małe zdjęcie i informacja o ilości zdjęć z tego miejsca. Klikając w zdjęcie możemy je obejrzeć w pełnej wielkości i dalej przeglądać resztę zdjęć. W pasku adresu można również odczytać współrzędne GPS.

Wstawienie miejsc biwakowych do nawigacji GPS robimy w dwóch etapach. Pierwszy to eksport danych do pliku kmz (skompresowany kml). Po prawej stronie nazwy mapy na czerwonym tle znajdują się trzy kropki. Trzeba tam kliknąć i wybrać „Pobierz KML”. Otworzy się okienko „Eksport do formatu KML”. Tu możemy wybrać czy chcemy całą mapę, czy tylko interesujący nas region. Potem należy kliknąć w OK i zapisać na dysku plik kmz zawierający wszystkie dane z mapy. Ten plik można otwierać programem Google Earth.

Aby wstawić te punkty do nawigacji Garmina najlepiej posłużyć się darmowym programem BaseCamp, który zastąpił stary program Mapsource. Plik kmz można zaimportować do tego programu i stamtąd bezpośrednio wysłać do podłączonego urządzenia. Tym programem można też eksportować dane w formacie gpx, które można wstawić do innych nawigacji czy aplikacji na smarfonie, np. OsmAnd (wstawić do folderu osmand\tracks).

Plik gpx może też służyć jako źródło danych dla programu POI Loader Garmina. Polecam używanie programu BaseCamp nie tylko posiadaczom nawigacji Garmina. Mogą z niego korzystać wszyscy. Jest on dostępny tutaj: http://www.garmin.com/plPL/shop/downloads/basecamp

Strony z darmowymi mapami do Garmina: http://www.frikart.no/garmin/index.html

http://garmin.osmapa.pl/sciagnij-mape/

http://ump.waw.pl/wszystkie.html

Jest też możliwość konwersji online pliku kmz na gpx, bez instalacji żadnych programów. Po konwersji plik gpx możemy pobrać na komputer i skopiować go do odpowiedniego katalogu w swojej nawigacji.

Programy online do konwersji plików KMZ

http://www.gpsvisualizer.com/convert_input

https://kml2gpx.com/