Amerykański Cmentarz Wojskowy w Colleville-sur-Mer

Posted by

Na wzgórzach ponad najsłynniejszą w Normandii plażą Omaha, znajduje się cmentarz na którym spoczywa 9386 żołnierzy amerykańskich, poległych w czasie operacji związanych z D-Day.

W swoich podróżach dość często odwiedzamy różne cmentarze, zazwyczaj panuje na nich atmosfera zadumy, nostalgii, przemijania. Myśląc o tym cmentarzu nasuwa mi się jedno określenie – imponujący. Szeregi idealnie rozmieszczonych białych krzyży (i gwiazd Dawida), perfekcyjnie przycięta trawa, wypielęgnowane krzewy, prostokątna tafla wody, ogromna przestrzeń. W estetykę wpisuje się też zamykająca cmentarz z jednej strony kolumnada, okrągła kaplica pośrodku i granitowe posągi symbolizujące Francję i Stany Zjednoczone.

Widać tu ogromny szacunek i dbałość o pamięć poległych, ale i pokazanie siły USA.

Szacuje się, że corocznie cmentarz odwiedza około miliona osób – i na tę ilość wszystko jest przygotowane – ogromne parkingi, toalety, kontrole przy wejściu do muzeum. Zwiedzanie jest bezpłatne, dostępne w godzinach 9:00 – 18:00.

Z cmentarza rozciąga się widok na piaszczystą, szeroką plażę Omaha. Możemy do niej zejść spacerem, po drodze przystając przy pamiątkowych obeliskach i bunkrach. Przy samej plaży też znajdziemy obszerny parking – z ograniczeniem wysokości.

GPS: 49.359313, -0.853553

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ChwnchzFLpkTZdt79

Dodała: Anna Bańczyk 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply