Burg Stein Bawaria

Posted by

Współrzędne GPS:
50.06216, 11.70302
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Zamek Stein, z którego do dziś pozostała jedynie kaplica zamkowa był bardzo wczesnym zespołem zamkowym Walpoten. Znajduje się w dzielnicy Stein w mieście Gefrees w Górnej Frankonii w Bawarii.

Stein został zbudowany prawdopodobnie około 1000 roku. W 1028 roku został przekazany biskupstwu Bambergu jako wolna własność Walpotenów. Biskup Rupert z Bambergu skorzystał z reguły Steina około 1077 roku i założył klasztor św. Jakuba w Bambergu. Około roku 1100 jako powiernik klasztoru św. Jakuba w majątku Stein pojawił się szlachcic Poppo „Biały” von Stein.

W XIII lub na początku XIV wieku zamek wydaje się popadać w ruinę, w 1342 roku został odbudowany przez Heinricha, Friedricha i Heilmanna von Hirschbergów za zgodą biskupa Leopolda z Bambergu. Zbudowano wówczas efektowny pałac , który charakteryzuje widok zespołu zamkowego. Stein stał się zamkiem granicznym Bambergu przeciwko burgrabiom z Norymbergi, którzy około 1340 roku nabyli sąsiednie Berneck. W 1363 Stein stał się własnością Rüdiger von Sparneck. Jego syn Hans I von Sparneck zum Stein wstąpił na służbę burgrabiów norymberskich i w roku 1360 pełnił funkcję ich komornika na zamku Hohenberg.

Pod koniec XV wieku mieszkańcy Sparneck zostali zmuszeni do zastawienia zamku. Margrabia Brandenburgii Fryderyk I wykupił zastawy w 1488 roku, dzięki czemu Stein stał się oficjalnym zamkiem margrabiego. Po wojnie trzydziestoletniej stan zabudowań zamkowych stawał się coraz gorszy.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply