Busta Bedřicha Smetany

Posted by

Współrzędne GPS:
49.58541203628056, 18.11774654978298
Kraj / województwo:
Czechy
Opis atrakcji:

Popiersie z piaskowca B. Smetany, dzieło rzeźbiarza J. Štursy z 1925 r. Popiersie było pierwotnie częścią pomników osobistości narodu czeskiego, zbudowanych w XX wieku. na wzgórzu Kotouč koło Štramberka. W latach 70. XX wieku popiersie zostało przeniesione do Muzeum Novojičín. Dziś kopia znajduje się w Parku Narodowym w Kotouč.

Bedřich Smetana ( 2 marca 1824 Litomyšl – 12 maja 1884 Praga ) był ważnym czeskim kompozytorem muzyki okresu romantyzmu.

Największą popularność, także w Niemczech i na świecie, zyskała opera komiczna z wiejskiej scenerii Sprzedana panna młoda, uważana za pierwowzór czeskiej opery narodowej. Wśród innych kompozycji najbardziej znany jest cykl poematów symfonicznych Má vlast akwartet smyczkowy nr 1 e-moll „Z mojego życia”, które są istotnym wkładem w rozwój tych gatunków. Ponadto Smetana napisał także liczne kompozycje fortepianowe i utwory wokalne na chóry.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply