Chata traperska Brottbäcksstuggan

Posted by

Chata traperska Brottbäcksstuggan na południe od miejscowości Mörkret, na terenie Parku Narodowego Fulufjället. Najpiękniejsza, najbardziej klimatyczna chata traperska, w jakiej mieliśmy okazję spać. Piękna tradycyjna konstrukcja drewniana o niskim sklepieniu, szerokich ławach dających możliwość noclegu ok. 16 osobom. W centralnej części pokaźne palenisko i ruszt, przy chacie drewutnia z zapasem drewna na opał, a także wychodek. Woda pitna dostępna prost z płynącego obok krystalicznie czystego strumyka.

Od chaty można rozpocząć zwiedzanie parku Fulufjället – szlak pieszy przechodzi w bezpośredniej okolicy, która wręcz zachwyca swoją malowniczością.
Dojazd samochodem utrudniony – do chaty prowadzi łagodna szutrowa droga, ale zanim do niej dotrzemy trzeba mocno żyłować pod górę asfaltem. Stromy podjazd zaczyna się za miejscowością Mörkret. Nasz VW Transporter T4 2.0 z 5 osobami, 2 psami i bagażami na dwa tygodnie piłował na dwójce.
Chata jest ogólnodostępna, samoobsługowa.
Obok znajduje się parking z możliwością zostawienia samochodu, nie pamiętam niestety czy możliwy jest postój camperów w charakterze miejsca do mieszkania (prawdopodobnie nie).
Ciekawostka: parking przy chacie używany jest także jako lądowisko dla helikopterów.
Fot. Maciej Walaszczyk

GPS: 61.60672, 12.77036

Dodał: Rafał Lesovik Palowski

Zobacz na pełnej mapie Chata traperska Brottbäcksstuggan

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Aktualizacja:
    W chatce jest zakaz nocowania. W związku z koronawirusem uprasza się o korzystanie ze stołów na zewnątrz a z chatki tylko gdy jest to niezbędne. Oczywiście jest otwarta.
    Miejsce parkingowe jest duże i zmieści się tam wiele samochodów. Co do stromości podjazdu na drodze asfaltowej to nie zaobserwowałem. Musiałem wciskać hamulec aby zwolnić bo droga dość kręta i jechałem niemalże od rowu do rowu. Nagrałem krótki film z okolic a w ostatnich sekundach nagrania pokazana jest chatka.
    https://youtu.be/UufZOJqhAE8

Leave a Reply