Château d’Ornans

Posted by

Współrzędne GPS:
47.11249673954736, 6.142408096620225
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Zamek stał na końcu skalistego wzniesienia, które górowało nad doliną Loue o ponad 130 m . Chroniony w ten sposób z trzech stron stromymi wapiennymi murami, jedynie jego północna strona została wyposażona w system obronny składający się z muru kurtynowego flankowanego dwiema okrągłymi basztami oraz prostoliniowego rowu o szerokości 15 m. Za czasów Karola Śmiałego zbudowano trzykondygnacyjną basztę zwieńczoną pięcioma blankami (jest to wieża, która pojawia się w herbie miasta Ornans).

W 1237 roku Hugues de Chalon i jego żona Alice de Méranie otrzymali od Jeana de Chalon zamek Ornans, gdzie według tradycji urodził się ich syn Othon IV. W 1295 roku Otton IV sprzedał zamek hrabiemu Burgundii, co wywołało wojnę z baronami Comtois pod wodzą Jeana de Chalon Arlay. Następnie zamek został złupiony i zniszczony w 1300 roku. Król Francji i baronowie Comtois zobowiązali się do odbudowy zamku w roku następnym. W 1475 roku mury zamku zostały wzmocnione przez Karola Śmiałego w czasie wojny ze Szwajcarami. W 1622 r. matematyk Pierre Vernier został kapitanem zamku w imieniu króla Hiszpanii. Podczas pierwszego podboju Ludwika XIV w 1668 roku zamek skapitulował bez walki. 5 maja 1674 zamek zostaje doszczętnie zrównany z ziemią przez marszałka luksemburskiego .

dodał: Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply