Château du Wildenstein

Posted by

Współrzędne GPS:
47.94894, 6.95939
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Położenie zamku na szczycie moreny lodowcowej dominującej na drodze z Przełęczy Oderańskiej w kierunku Lotaryngii sprawiło, że był to doskonały punkt obserwacyjny. Pierwsza wzmianka o zamku Wildenstein pochodzi z 1312 roku jako własność hrabiego Ferrette, Ulricha III. Obiecał swojemu rywalowi, opatowi Murbach, że nie będzie budował zamków na terenie opactwa, pod warunkiem, że Pierre de Bollwiller otrzyma wolną rękę w Wildenstein. Został on przekazany jako lenno Pierre'owi i pozostawał w rękach jego rodziny aż do 1536 roku. W tym czasie był już praktycznie w ruinie i opat Murbach odkupił go i zaczął odbudowywać i restaurować zamek, aby lepiej nadawał się do prowadzenia działań wojennych. W tym czasie zbudowano także kaplicę pod wezwaniem Świętego Krzyża ( Sainte Croix ). W czasie wojny trzydziestoletniej został zdobyty i odbity przez Szwedów i został zniszczony przez Szwedów w 1644 roku. Od końca XVII wieku służył jako źródło materiałów budowlanych dla okolicznych wsi, m.in. dla kościoła w Odereniu

Zamek zajmuje cały szczyt skalistego wychodnia (zwanego Schlossberg), na wysokości 666 m. W skale przebito tunel umożliwiający dostęp do dolnego dziedzińca, sztucznie powiększonego w XVI wieku. Niewiele z zamku jest dziś widocznych poza śladami okrągłych wież, fragmentów murów o niskiej wysokości i schodów wykutych w skale prowadzących na górny taras.

dodal; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply