Citadelle de Besançon

Posted by

Współrzędne GPS:
47.23202021293512, 6.0317239098321815
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Cytadela Besançon to twierdza z widokiem na francuskie miasto Besançon w Burgundii-Franche-Comté. Stanowi jedno z arcydzieł Vaubana, architekta i inżyniera króla Ludwika XIV. Pierwszy kamień pod cytadelę położono na Mont Saint-Étienne dnia 29 września 1668 podczas gdy miasto jest własnością Korony Hiszpanii. Podpisanie traktatu z Nijmegen 10 sierpnia 1678, ostatecznie łączy Besançon i jego region z Królestwem Francji. Ludwik XIV podjął wówczas decyzję o uczynieniu Besançon jednym z istotnych ogniw systemu obronnego wschodniej Francji i powierzył Vaubanowi zadanie kontynuacji budowy.

Cytadela Besançon jest dziś symbolem miasta i mekką turystyki w Burgundii-Franche-Comté, trzecim płatnym zabytkiem w regionie pod względem frekwencji, odwiedzanym co roku od 200 000 do 300 000 osób. Oprócz historycznej architektury i uprzywilejowanego położenia geograficznego, mieszczą się w nim trzy muzea: Muzeum Ruchu Oporu i Deportacji , Muzeum Comtois oraz Muzeum podzielone na pięć przestrzeni: ogród zoologiczny , akwarium, insektarium, noktarium i naturalium.

dodał: Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply