Dawna fabryka prochu Forst Scheuno

Posted by

Współrzędne GPS:
51.710893, 14.710330
Kraj / województwo:
Polska / lubuskie
Opis atrakcji:
Miejsce bardzo tajemnicze i ponoć niebezpieczne, przyciągające jak magnes miłośników bunkrów, urbexu i historii II wojny światowej. W lesie koło wsi Brożek nad Nysą Łużycką, tuż przy obecnej granicy polsko-niemieckiej w 1939 roku ruszyły pierwsze prace budowlane. Fabryka powstała na obrzeżach dawnej, liczącej około 400 mieszkańców miejscowości Scheuno, dziś Brożek. Obiekt powstał na 700 hektarach lasu i był znakomicie zamaskowany. Część pomieszczeń znajdowała się na powierzchni, a część ukryta była pod ziemią. Na tym ogromnym obszarze powstało 72 km betonowych dróg, które łączyły ze sobą ponad 400 obiektów. Oprócz tego istniała tu też sieć kolejowa licząca 38 km torów kolejowych, a także kilka stacji, lokomotywownię i obrotnicę kolejową. Ogrodzenie okalające fabrykę miało 8 km, więc łatwo wyobrazić sobie ogrom przedsięwzięcia.

Fabryka pracowała praktycznie do ostatnich dni wojny i był to podobny zakład do sąsiedniego w Krzystkowicach. Obie fabryki wchodziły w skład koncernu Dynamit-Nobel, będącego filią międzynarodowego kartelu IG Farben. Po wojnie teren ten przejęło wojsko, a kiedy go opuściło, fabryka stała się celem zbieraczy złomu i łowców tajemnic. Dwóch młodych studentów niestety straciło tu życie w wybuchu. Obecnie po terenie fabryki można poruszać się w miarę swobodnie, ale należy bardzo uważać i mieć świadomość, że robimy to na własną odpowiedzialność, bo oficjalnie wstęp do obiektów jest zabroniony. Do zwiedzania może być pomocna ta mapka - https://www.google.pl/maps/@51.713914,14.692103,14z/data=!3m1!4b1!4m2!6m1!1s1SbeMJwIpQWusO7syi66TzMiUoWU

Zobacz na pełnej mapie Dawna fabryka prochu Forst Scheuno

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply