Dubrovnik

Posted by

Tego miasta chyba nie trzeba nikomu przedstawiać i nie sądzę, by ktoś o nim nie słyszał. Być może jednak nie wszyscy byli, a i uważam, że też powinno się znaleźć na naszej stronie i mapie. Nie sposób w jednym wpisie z 6 zdjęciami przedstawić miasta i jego zabytków, więc ograniczę się do krótkiego opisu, a poszczególne zabytki będzie można w przyszłości opisać jako osobne wpisy. Wybierając się do Dubrownika należy pamiętać, że leży on na terytorium Chorwacji ale odciętym od reszty kraju wąskim paskiem Bośni i Hercegowiny i póki nie powstanie most omijający terytorium BiH musimy przejechać przez ten kraj. Dlatego jadąc samochodem należy mieć ze sobą Zieloną Kartę, nie potrzebujemy za to paszportu, przejedziemy na dowód.

Dubrownik połozony jest w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Tutejsze całe stare miasto, jako zespół miejski, w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest najchętniej odwiedzanym miastem w Chorwacji. Stari Grad Dubrownika stanowi unikalny w Europie, zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. Dubrownik ma długą i ciekawą historię sięgającą VII wieku i nie sposób ją w kilku zdaniach opisać, jeżeli bardzo interesuje kogoś bardzo historia, to bez problemu znajdzie ją w zasobach internetu.

Jak bywa w przypadku takich miejsc, to nie ma co tu liczyć na spokój. W sezonie miasto jest wprost „oblegane”, władze nawet chcą wprowadzić dzienny limit turystów. Po sezonie jest już trochę spokojniej, chyba że trafimy na moment, kiedy do tutejszego portu zawinie wielki wycieczkowiec. Miasto nie jest też tanie do zwiedzania, za każdą atrakcję musimy słono zapłacić, ale i tak jest to warte tych cen, gdyż miasto jest przepiękne. Po zwiedzeniu uliczek starego miasta, warto też wejść na mury miejskie i obejść Stari Grad na około. Z murów roztaczają się przepiękne widoki na miasto i okolicę, niestety wejście na mury też jest płatne. Oprócz zwiedzania miasta Dubrownik oferuje też piękne plaże, a w tutejszym porcie możemy wykupić różne wycieczki morskie. Miejsce biwakowe nad Dubrownikiem: https://grupabiwakowa.pl/dubrownik/

GPS:

  • 42.64096, 18.10898

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply