Dwór w Bykowcach

Posted by

Współrzędne GPS:
49.53881680022804, 22.256653911953787
Kraj / województwo:
Polska / podkarpackie
Opis atrakcji:

Na początku XX wieku rodzina właścicieli wybudowała budynek dworski na fundamentach poprzedniego dworku (najprawdopodobniej z XVIII wieku). Pochodzące z tego czasu piwnice dworu mają sklepienia kolebkowe. Dwór jest wybudowany w stylu architektury uzdrowiskowej, murowany i otynkowany. W północno-wschodnim narożniku budynku jest usytuowany drewniany ganek (taras) z balustradą, zwieńczoną wieżyczką.

Po II wojnie światowej został częściowo rozebrany. W 1971 trwały prace konserwacyjno-remontowe dworu. W 1976 był poddany remontowi. W okresie PRL zabudowania użytkowało państwowe gospodarstwo rolne. W latach 70. XX wieku w zabudowaniach dworu działała kawiarnia „Pod kuźnią”. W latach 80. XX wieku w pomieszczeniach dworu stworzono należące do PGR przedszkole.

W późniejszych latach budynek pozostawał nieużytkowany. Na początku XXI wieku dwór pozostał bez właściciela, a pełnienie zarządu nad budynkiem podjął Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Rzeszowie. Został zawarta umowa dzierżawy dworu na okres 12 lat do 2015.

dodał: Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply