Familoki w Czerwionce

Posted by

Współrzędne GPS:
50.1522865936369, 18.6731246305866
Kraj / województwo:
Polska / śląskie
Opis atrakcji:

Budynki z czerwonej cegły są charakterystyczne dla robotniczych osiedli budowanych na początku XX wieku. Osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce, to jedna z najlepiej zachowanych i największych kolonii tego typu na Śląsku. Powstawało w latach 1898–1916, w miarę rozwoju kopalni i ostatecznie objęło ponad 80 budynków, na obszarze około 15 ha. Zabudowa nie jest tu tak zwarta jak np. na Nikiszowcu, budynki są wolnostojące, wokół jest sporo przestrzeni i zieleni. W oczy rzuca się, że mimo że wszystkie budynki mają jednolity, spójny styl, każdy z nich różni się szczegółami, kształtem dachu, wykończeniami. W ciekawy sposób łączą tradycyjną czerwoną cegłę, z ornamentami z cegły białej, murem pruskim czy piaskowym tynkiem.

W trakcie spaceru polecam odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej i mieszczącą się przy nim izbę regionalną w której odtworzono wygląd typowego mieszkania robotniczego. Pewnie wiele osób przypomni sobie mieszkania swoich dziadków czy rodziców 🙂

dodał: Anna Bańczyk

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply