Focul Viu de la Andreiașu de Jos

Posted by

Rumunia zaskakuje nas na każdym kroku swoją różnorodnością, zarówno kulturową jak i karajobrazową. Większość kraju pokrywają Karpaty, które w każdym swoim zakątku szykują dla nas jakąś niespodziankę. Niektórych z nich nie znajdziemy w żadnym innym miejscu naszego regionu. Opisywaliśmy już tu niesamowite Wulkany Błotne, a teraz przyszła kolej na kolejne, niesamowite zjawisko. Jest nim Rezerwat Focul Viu, czyli w tłumaczeniu rezerwat żywego ognia lub płonącej ziemi. To niesamowite miejsce znajdziemy w Górach Vrancei, w miejscowości Andreiașu de Jos. Próżno szukać jakiś dokładniejszych informacji o tym miejscu w przewodnikach, a i nie jest tu też łatwo trafić. Opisywana dziś płonąca ziemia nie jest też jedynym takim miejscem w okolicy, bo drugie takie miejsce znajdziemy w sąsiednich Górach Buzau, ale to drugie jest już trudniej dostępne. Zjawisko to ma naturę sejsmiczną i polega na wydobywaniu się węglowodorów skumulowanych w dużych ilościach pod ziemią. W efekcie mamy wrażenie widoku płonącej ziemi. W Andreiașu de Jos miejsce to otoczone jest kamiennym murkiem, w okręgu możemy podziwiać mniejsze i większe płomienie, czasami potrafią mieć wysokość do pół metra. Pomysłowi turyści ustawiają tu kamienne kuchenki turystyczne, na których można sobie za darmo coś ugotować. Spacerując tu w dzień nawet nie zdajemy sobie czasami uwagi, że stąpamy po ogniu, uświadomić możemy sobie to dopiero wieczorem, kiedy widać wtedy nawet najmniejsz płomyki nie widoczne w świetle dziennym. Zresztą miejsce to najciekawiej prezentuje się po zmierzchu, a wieczorne obserwacje ułatwi nam możliwość zabiwakowania na szutrowym parkingu u podnóża wzgórza z płonącą ziemią. Niestety nie próbował bym tu dojazdu większym kamperem lub zestawem z przyczepą – https://grupabiwakowa.pl/focul-viu/

GPS:

  • 45.75081, 26.83273

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply