Gotycki kościół w Skotnikach

Posted by

Współrzędne GPS:
50.61319437586392, 21.64084236087286
Kraj / województwo:
Polska / świętokrzyskie
Opis atrakcji:

Kościół katolicki z XIV w., rozbudowany w XVIII w. Ufundowany został w 1347 roku przez Jarosława Bogorię ze Skotnik arcybiskupa gnieźnieńskiego, konsekrowany w 1370 roku.
Kościół gotycki orientowany.
Świątynia wybudowana jest z cegły układanej w wątku polskim i należy do grupy gotyckich kościołów jednofilarowych, charakterystycznych dla czasów Kazimierza Wielkiego. Do północnej ściany prezbiterium dobudowana jest zakrystia, a po stronie południowej nawy znajduje się neogotycka kruchta. Nawa zbudowana jest na planie prostokąta, nakryta gwiaździstym sklepieniem o kamiennych żebrach, wspartych na przyściennych wspornikach i centralnie usytuowanym filarze. Prezbiterium posiada sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu kościoła zachowały się resztki gotyckiej polichromii ze scenami z życia Chrystusa z XIV w. Nawę zdobi stiukowa dekoracja, wykonana około 1770 roku, ołtarz zostal wykonany w stylu rokokowym. Ambona posiada bardzo bogatą dekorację snycerską.
Zabytek dostępny, możliwość zwiedzania za zgodą księdza proboszcza.

dodała: Gosia01

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply