Hrad Házmburk

Posted by

Współrzędne GPS:
50.434090, 14.014866
Kraj / województwo:
Czechy / Ústecký kraj
Opis atrakcji:
Podczas wędrówki przez Czeskie Góry Środkowe, nie możesz przegapić Hazmburka, jego sylwetkę z dwiema wieżami, można zobaczyć już odległości kilkudziesięciu kilometrów. Ruiny zamku leżą dokładnie w miejscowości Klapý. Jest to niewielka miejscowość w północnych Czechach, położona nad rzeką Rosovką, około 15 km na południowy-zachód od Litomierzyc. Bazaltowe wzgórze na którym wybudowano zamek osiąga wysokość 418 m i według znalezisk archeologicznych było zamieszkiwane w V tysiącleciu. Nie wiadomo natomiast, kiedy i przez kogo zamek został założony. Domniemywa się, że został prawdopodobnie wybudowany w XIII wieku. Pierwotnie zamek nazywał się Klapý, jednak po przejęciu go w połowie XIV wieku przez ród Zajíców przemianowany został na Házmburk, czyli Zajęczy Gród. Zamek stopniowo rozbudowywano do wygodnej i reprezentacyjnej siedziby.

Nad zamkiem dominują dwie baszty, jedna owalna Czarna o wysokości 25 m i pryzmatyczna Biała o wysokości 26 m. Czarna wieża zbudowana z ciemnego bazaltu i kiedyś służyła również jako więzienie, i ważny element obronny. Biała Wieża wzięła swoją nazwę od jasnego piaskowca z którego jest zbudowana. W czasie wojen husyckich ufortyfikowana warownia była trzy razy bezskutecznie oblegana. Upadła dopiero w 1469 roku pod naporem wojsk Jerzego z Podiebradów. Wtedy to zamek utracił swoje znaczenie strategiczne i zaczął popadać ruinę. Ostatecznie warownia została opuszczona w 1558 roku. Dziś częściowo odrestaurowane ruiny udostępnione są do zwiedzania. Pod wzgórzem wytyczono dosyć duży, lecz płatny parking, z którego pieszo musimy zdobyć wzgórze zamkowe.

Zobacz na pełnej mapie Hrad Házmburk

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply