Izbucul Tăuzului

Posted by

W głębi Gór Bihor, w pobliżu osady Casa de Piatră, położone jest jedno z najbardziej tajemniczych wywierzysk w Rumunii – Izbucul Tăuzului. Zarazem jest to wejście do podziemnego jeziora i systemu zalanych wodą jaskiń. Głębokość wywierzyska Tauz dochodzi do 90 m, a wypływa z niego woda, która 2,5 km powyżej, w okolicach wioski Casa de Piatră, ginie w ponorze jaskini Coiba Mare. Wywierzysko jest popularnym celem eksploracji wśród nurków jaskiniowych. Jak dotąd udało im się zejść na głębokość przeszło 80 m, jednakże, jeszcze nikt nie pokonał całej podziemnej trasy. Znalezione kawałki pni drzew w zbadanej części wskazują, iż pokonanie całego podwodnego odcinka jest możliwe. Problemem są jednak kwestie techniczne, takie jak czas potrzebny na pokonanie takiej odległości oraz duża ilość tlenu potrzebna do oddychania. Głębokość podziemnego jeziora jest tak duża, że nurkowie muszą odbywać godzinną dekompresje na mniejszej głębokości. Niestety nie obyło się bez tragicznego wypadku, gdy w październiku 2002 roku grupa polskich nurków badała podziemne pieczary wywierzyska. Ostatniego dnia eksploracji na powierzchnię nie wypłynął jeden z nurków, zaś po trwającej kilka dni akcji poszukiwawczej odnaleziono ciało Polaka na głębokości 82 m. Wypadek ten upamiętnia tablica przytwierdzona do skały nad wywierzyskiem.

Dotarcie do tego ciekawego miejsca nie jest trudne, gdyż dojedziemy tutaj z miejscowości turystycznej Gârda de Sus. W centrum osady należy skręcić na północ w drogę oznaczoną znakami do jaskini Scărişoara. Trasa do jaskini po kilku kilometrach odbija w prawo, a my jedziemy dalej prosto doliną potoku Gârda Seacă w stronę wioski Casa de Piatră. Kilka kilometrów przed wioską, po lewej stronie musimy wypatrywać na słupie elektrycznym drewnianej tabliczki kierującej do Izb. Tăuzului oraz znaków niebieskich kółek. Tak właśnie oznakowany jest szlak, który doprowadzi nas do celu. Odchodzi on od drogi w dół, nad brzeg potoku i po pokonaniu dwóch drewnianych mostków kończy się przy wywierzysku.

GPS:

  • 46.51295, 22.78301

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply