Jaskinia Vjetrenica

Posted by

Współrzędne GPS:
42.845911, 17.983835
Kraj / województwo:
Bośnia i Hercegowina / Federacja Bośni i Hercegowiny
Opis atrakcji:

W Bośni i Hercegowinie, na obszarze krasowym zwanym Popove Polje znajdziemy dosyć ciekawą, udostępnioną turystycznie jaskinię. Wejście do niej znajduje się koło wsi Zavala, zwiedzanie jest odpłatne i tylko z przewodnikiem. Udostępniona trasa jest oświetlona i ma długość 600 metrów. Cała jaskinia nie jest jeszcze do końca zbadana, na razie opisano i przebadano 6,1 km korytarzy. Przez jaskinię Vjetrenicę płynie kilka podziemnych rzek, są tu też podziemne jeziora, największe z nich ma długość 180 m.

Jaskinia jest jedną z dwóch na świecie, razem z jaskinią Postojna w Słowenii, gdzie żyje prawie 100 gatunków zwierząt jaskiniowych. Podczas badań natrafiono tu też na szczątki niedźwiedzia jaskiniowego i leoparda. Wewnątrz panuje temperatura w okolicach 11 a 15 °C, a nazwę są zawdzięcza od wiejącego z wnętrza wiatru. Zjawisko to występuje tylko w lecie, ale w czasie ulewnych deszczy, kiedy to syfony jaskini są zalane wodą, wiatr ustaje.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply