Jeskyně Šipka

Posted by

Współrzędne GPS:
49.58751329139632, 18.118922028360775
Kraj / województwo:
Czechy
Opis atrakcji:

Šipka to jaskinia krasowa będąca narodowym pomnikiem przyrody w Parku Narodowym w Štramberku w powiecie Nowy Jiczyn w kraju morawsko-śląskim. Leży na wysokości 440 m n.p.m. w paśmie górskim Štramberská vrchovina.

W 1880 roku zasłynęła z odkrycia szczęki neandertalskiego dziecka, które zmarło w wieku od 8 do 10 lat. Kość szczękową odkrył Karel Jaroslav Maška, ówczesny profesor gimnazjum w Nowijiczynie, który prowadził tam badania archeologiczne. Znalezisko zaczęto nazywać szczęką Šipecką. Następnie odkryto również przemysł kamieniarski z Musteru i Magdaleny. Ponadto znaleziono tu wiele kości zwierząt, takich jak niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, hiena, mamut, nosorożec i inne zwierzęta. Swoimi badaniami Karel Jaroslav Maška udowodnił, że w czasach prehistorycznych jaskinię zamieszkiwali na przemian myśliwi i dzikie zwierzęta.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply