Kościół Królowej Polski w Supraślu

Posted by

Supraśl, to urocze miasteczko na Podlasiu, które dzięki swojej unikalnej zabudowie i ciekawymi zabytkami przyciąga wielu turystów. Tutejszy kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski zbudowano w 1885 roku jako zbór ewangelicko – augsburski. Wcześniej ewangelicy wykorzystywali byłą unicką kaplice w Pałacu Opatów.

Podczas I wojny światowej władze carskie wysiedliły stąd ewangelików, i świątynia zaczęła popadać w ruinę. Po wojnie reaktywowano parafię i odnowiono kościół, lecz po II wojnie światowej ewangelicy znowu musieli opuścić te tereny. Armia radziecka po wkroczeniu na te tereny urządziła w świątyni kino – teatr, a potem magazyn przy okazji dewastując wyposażenie.

Za czasów PRL-u nadal wykorzystywano kościół jako magazyn i niszczał. Do remontu przystąpiono dopiero w 1980, ale w końcu ewangelicy sprzedali świątynię katolikom, a ci w 1990 roku przeprowadzili generalny remont i od 2005 roku erygowano parafię p. w. NMP Królowej Polski.

GPS: 53.206839, 23.336976

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply