Kościół pielgrzymkowy Matki Boskiej Pomocy na Uhlířským vrchu

Posted by

Współrzędne GPS:
49.972713763424686, 17.4398502840101
Kraj / województwo:
Czechy
Opis atrakcji:

Kościół Matki Bożej Wspomożycielki jest barokowym kościołem pielgrzymkowym zbudowanym w drugiej połowie XVIII wieku w miejscu pierwotnej drewnianej kaplicy na Uhlířským vrchu, około dwóch kilometrów na południowy zachód od Bruntála. Był jednym z ważnych miejsc pielgrzymkowych na Morawach Północnych, po zniszczeniach w drugiej połowie XX wieku został odrestaurowany po 1989 roku. Od 1958 roku jest zarejestrowany jako zabytek kultury. Do kościoła z Bruntálu prowadzi czterorzędowa aleja lipowa, która od 1973 roku jest chroniona jako ważny element krajobrazu. Na początku XXI wieku odrestaurowano Drogę Krzyżową. Wieża kościelna jest ważnym punktem orientacyjnym regionu Bruntál, widocznym z wielu kilometrów.

Kościół jest budowlą barokową, jednonawową, zwróconą w kierunku południowym i zwieńczoną eliptycznym prezbiterium . Północna elewacja wejściowa wzbogacona jest o wieżę z kopalnią cebuli. Nad wejściem znajduje się kamienny herb Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, księcia Karola Aleksandra Lotaryńskiego , pod którego patronatem ukończono i konsekrowano kościół.

Źródło Wikipedia

dodał; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply