Liptovský Ján

Posted by

Współrzędne GPS:
49.0483311586827, 19.678588257185424
Kraj / województwo:
Słowacja
Opis atrakcji:

Miejscowość Liptovský Ján na słowackim Liptowie. Niepozorna mała miejscowość (wieś chyba nawet) z bogatą historią. Tereny wsi były już zamieszkane w czasach prehistorycznych, pierwsze wzmianki o wsi pochodzą za 13 wieku. Zachowało się tutaj sporo zabytków. Najstarszym jest kościół z 1380r, oprócz tego we wsi jest kilkanaście kaszteli, większość przebudowana na wille ale zachował się Nyarovsky Kastiel o charakterze obronnym. Jest to też najstarsza świecka budowla - zbudowana w 1587 roku.
Oprócz zabytków w Liptowskim Janie można się za darmo wykąpać w wodzie mineralnej Termálny prameň Liptovský Ján-Kaďa (teren we władaniu miejscowości) albo kawałek dalej (chyba w tej samej wodzie) na komercyjnym kąpielisku (Termal Raj). Idąc dalej Jańską Doliną można dojść (lub dojechać) do jaskini Stanišovskiej (3,5km od Kada).
Niestety z racji swojego średniowiecznego rodowodu uliczki są bardzo wąskie i jest trochę problem z parkowaniem. W weekend proponuję zostawić samochód w okolicy boiska piłkarskiego i resztę przejść pieszo.

Marcin Lubojański

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply