Litoměřice

Posted by

Współrzędne GPS:
50.534294, 14.131530
Kraj / województwo:
Czechy / Ústecký kraj
Opis atrakcji:
Litomierzyce to miasto w Czechach, w kraju usteckim, na które warto poświęcić trochę czasu i je zwiedzić. Miasto leży na Średniogórzu Czeskim, u zbiegu Łaby i Ohrzy i jest starożytnym centrum uprawy winorośli. Historyczne centrum, otoczone w dużej mierze zachowanymi gotyckimi fortyfikacjami. Jest to jedno z najstarszych czeskich miast, jednak powstanie miasta poprzedziło istnienie wczesnośredniowiecznego zamku. Tradycje winiarska przypomina gotycki zamek z interaktywną wystawą czeskiej uprawy winorośli. Na Placu Pokuju stoją cenne architektonicznie domy, niektóre z gotyckich kamieniczek należą do najstarszych na stałe zamieszkanych domów w Czechach. Większość renesansowych budowli w Litomierzycach, zbudował włoski architekt Ambroggio Balli.

Tutejszy Ratusz został zbudowany w stylu saskiego renesansu i obecnie mieści się w nim lokalne muzeum. Najbardziej charakterystyczną kamienicą jest tu dom z wieżą zwaną Kalich. Wieża o nietypowym kształcie ma kształt kieliszka do wina, gdyż dom należał kiedyś do zarządcy miejskich winnic. Kolejny renesansowy dom „Czarny Orzeł” odegrał ważną rolę podczas powstania dworu przeciw Ferdynandowi I w XVI wieku. Został również zbudowany przez A. Balli. W przeciwieństwie do domu "Pod Bání", zachował swój pierwotny wygląd, ze wspaniałym sgraffito . Dom "U Pěti panen" został zbudowany około 1725 r. przez Octavio Broggio, czołowego twórcę litoměřickiego baroku.

Z zabytków sakralnych warto zajrzeć do Kościoła Wszystkich Świętych w narożniku placu, który pierwotnie był gotycki, a obecnie jest barokowy. Kościół Zwiastowania jest kulminacją pracy Octavii Broggii, jest w stylu barokowym i pierwotnie należał do jezuitów . W jego sąsiedztwie stoi barokowy budynek seminarium jezuickiego i internat tego samego budowniczego. Kościół kapucynów św. Ludmiły jest dziełem Jana Kocha z Ústí nad Labem i pochodzi z 1656 roku, natomiast pierwsza wzmianka o kościele św.Wojciecha pochodzi z 1363 roku. Katedra św. Štěpána z lat 1664 do 1668 jest barokową budowlą i dziełem Domenico Orsi z Pragi.

Zobacz na pełnej mapie Litoměřice

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply