Lom Šífr

Posted by

Współrzędne GPS:
49.94338160024839, 17.657990613942406
Kraj / województwo:
Czechy
Opis atrakcji:

Šífr (lub Šifry , w przeszłości podobno także Schefer) to nazwa byłego kamieniołomu łupków, który znajduje się w pobliżu Svobodné Heřmanice między Opawą a Bruntálem. Kamieniołom jest obecnie zalany, ale w przeszłości był intensywnie eksploatowany w celu pozyskania łupków, które przerabiano tu na pokrycie dachowe. Historia kamieniołomu sięga daleko wstecz – wydobycie łupków udokumentowane jest co najmniej do końca I wojny światowej. Właścicielem kamieniołomu i fabryki był wówczas Emil Tatzel, który prowadził tu firmę od 1921 roku. Historia może sięgać 1824 roku, kiedy wydobywano tu łupek przy użyciu ciężkiej pracy fizycznej.

Obecnie kamieniołom jest zalany, wypełniające go jezioro ma długość 500 m, szerokość od 30 do 70 m i głębokość do 36 m. Temperatura na dnie rzadko przekracza 4 stopnie.

Kamieniołom jest obecnie wykorzystywany do szkolenia nurków, a latem także jako naturalne kąpielisko. Obejmuje molo do wejścia na pokład, plażę i parking.

Źródło Wikipedia

dodał; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply