Macedonia, Jezioro Prespańskie

Posted by

Miejscówka koło wsi Pretor nad jeziorem Prespańskim. Dojazd z drogi asfaltowej około 100 m szutrem dla wszystkich samochodów nawet niżej zawieszonych. Jadąc od Ochrydu drogą E-65 na Bitolę koło miejscowości Kozjak skręcamy w prawo na Pretor. Dalsze wskazówki dojazdu na zdjęciach. Większość ośrodków wczasowych w okolicy nieczynne od wielu lat. W środku tygodnia bardzo mało ludzi, w weekend niewiele więcej. Przy drodze kontenery na śmieci jednak niestety mało kto z nich korzysta i teren zaśmiecony. Chcąc mieć czysto musieliśmy trochę śmieci pozbierać wokół siebie. Jezioro bardzo czyste , na dnie brak mułu, drobny piasek i czasami kamienie, dno bardzo wolno opada , daleko od brzegu jest jeszcze płytko. Duża ilość ryb , raj dla wędkarzy. Bardzo słaby zasięg GSM. Staliśmy na skraju szerokiej i piaszczystej plaży której nie widać na zdjęciach. Po drugiej stronie plaży także dobre miejsca do kamperowania. Można biwakować za darmo bez ograniczeń dowolną ilość czasu. Odwiedzaliśmy to miejsce przez dwa lata po drodze do Grecji i zawsze w drzewach niedaleko nas stacjonował z przyczepą Macedończyk od którego kupowaliśmy świeżo złowione ryby (sami nie wędkujemy ). Nie chciał brać od nas żadnych pieniędzy – Macedończycy są bardzo gościnni, mówił że mieszka tam w przyczepie od wiosny do jesieni. Ludzie bardzo mili , życzliwi. Bezpiecznie. Brak trudności w porozumiewaniu z Macedończykami , język bardzo podobny do Polskiego tak że każdy może mówić w swoim języku i raczej prawie wszystko powinno być zrozumiałe. W okolicy jeden sklep spożywczy z podstawowymi artykułami.

GPS

  • 40.97249, 21.05549

Nawiguj: https://goo.gl/maps/9uqQUwFBXQ82

Dodał:  Kazimierz Łyś

Chcesz mieć dostęp do pełnej mapy ze wszystkimi miejscami na świecie? Przeczytaj opis grupy – https://grupabiwakowa.pl/opis-grupy-biwakowej/ i dodaj swoje trzy miejsca w grupie biwakowej na FB https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply