Monaster Głożeński

Posted by

Współrzędne GPS:
42.975602, 24.169335
Kraj / województwo:
Bułgaria / Łowecz
Opis atrakcji:
Jednym z najciekawszych klasztorów w Starej Płaninie jest Monaster Głożeński. Głożeński Monaster św. Jerzego to prawosławny męski klasztor, położony na na wysokim skalnym tarasie w paśmie Lisec, w odległości 12 km od Tetewenu. Klasztor został zbudowany w XIII i odnowiony w XV-XVI. Według legendy pisanej, założył go książę kijowski Georgi Glozh, który prześladowany przez Tatarów przeniósł się w te miejsca za zgodą Iwana Assena II. W okresie panowania osmańskiego podupadł, ale przed XIX wiekiem ponownie stał się ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym. Pierwotna cerkiew klasztorna została znacznie uszkodzona podczas dwóch silnych trzęsień ziemi w 1904 i 1913 roku. Obecna świątynia została zbudowana w 1931 roku w miejscu starej zniszczonej w trzęsieniu ziemi z 1913 roku.

Klasztor składa się z kościoła i budynków mieszkalnych. Budynki mieszkalne powstały w 1858 roku. Tworzą zamknięty wokół kościoła dziedziniec, który wraz ze stromymi klifami opadającymi z trzech stron, nadają mu malowniczy i niedostępny wygląd zamku. Słynna cudowna ikona św. Jerzego z XIII w., przywieziona przez księcia Głoża z Ławry Kijowsko-Peczorskiej do klasztoru, obecnie znajduje się w diecezji Lovchani, a w klasztorze znajduje się jego kopia. Klasztor Glozhene oferuje zakwaterowanie oraz działa tu restauracja. Do klasztoru można dojechać samochodem wąską asfaltową drogą do miejscowości Malak Izvor. W pobliżu klasztoru znajduje się jaskinia Morovitsa, która ze swoimi 3025 m podziemnymi galeriami należy do najdłuższych w Bułgarii.

Zobacz na pełnej mapie Monaster Głożeński

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply