Monaster Przemienienia Pańskiego – Wielkie Tyrnowo

Posted by

Współrzędne GPS:
43.116744, 25.607245
Kraj / województwo:
Bułgaria / Weliko Tyrnowo
Opis atrakcji:
Monaster Przemienienia Pańskiego (Преображенски манастир Св. Преображение) to prawosławny męski klasztor położony w odległości sześciu kilometrów od Wielkiego Tyrnowa, w kierunku wsi Samowodene, nad Jantrą, w jurysdykcji metropolii wielkotyrnowskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Monaster Przemienienia Pańskiego powstał w okresie drugiego państwa bułgarskiego - XIII–XIV w., jako filia monasteru Watopedi na Athosie. Samodzielność uzyskał w 1360 roku. Protektorką monasteru była druga żona cara Iwana Aleksandra, Sara, i jej syn i następca ojca Iwan Szyszman. Monaster odgrywał ważną rolę w życiu religijnym stolicy Bułgarii, aż do jej upadku wskutek najazdu tureckiego w 1393 roku. W tym czasie po zniszczeniu Wielkiego Tyrnowa, monaster został napadnięty i całkowicie zniszczony. Odbudowa klasztoru, w odległości 400–500 metrów od dotychczasowej lokalizacji, miała miejsce w 1825 roku.

W latach 30. XIX w. klasztor został ponownie zniszczony przez Turków i na nowo rozpoczęto jego odbudowę. Pod kierunkiem Koljo Ficzety w monasterze wznoszono kolejno nowe zabudowania. Pierwszy powstał budynek mieszkalny z bramą wjazdową, dzwonnicą z kaplicą, miało to miejsce w 1861 roku. Potem w 1863 roku powstała cerkiew Zwiastowania. Jako ostatnią oddano do użytku główną cerkiew monasterską, wyświęconą w 1884 roku. W 1891 w monasterze wzniesiono kaplicę cmentarną pw. Wskrzeszenia Łazarza, zaś w 1894 budynek refektarza i siedzibę przełożonego z biblioteką. Klasztor jest malowniczo i widokowo położony pod ogromną skałą. ma to też swoje minusy, gdyż w 1991 roku część kompleksu klasztornego uległa zniszczeniu wskutek obsunięcia się skał. Do tego pięknego zabytku bułgarskiego odrodzenia narodowego dojedziemy bez problemu wąską drogą asfaltową. Zwiedzanie kompleksu jest bezpłatne.

Zobacz na pełnej mapie Monaster Przemienienia Pańskiego – Wielkie Tyrnowo

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply