Most nad Neretwą – Jablanica

Posted by

Bośnia i Hercegowina. Miejsce to powinni na pewno odwiedzić miłośnicy starych jugosłowiańskich filmów wojennych, ale i dla zwykłego turysty miejsce to będzie ciekawe. Znajdziemy to przęsło zerwanego mostu, który wysadzili partyzanci jugosłowiańscy podczas ucieczki przed armią niemiecką. Przy zerwanym moście ustawiono też parowóz z wagonem, który wygląda jak by w ostatniej chwili przejechał przez most. Tuż obok, znajdziemy muzeum poświęcone Bitwie nad Neretwą. Była ona połączonym atakiem sił Osi, trwała od stycznia do kwietnia 1943 roku, jej celem było unicestwienie partyzanckiej armii w Jugosławii. Operacja przeprowadzona została pod kryptonimem Operation Weiss, znana jest również jako czwarta ofensywa antypartyzancka.

Na podstawie faktów autentycznych w 1969 roku zrealizowano tu film wojenny. Jest styczeń 1943 roku, niemiecka armia w obawie przed atakiem aliantów rozpoczyna wielką ofensywę przeciwko komunistycznej partyzantce Josipa Tito. Siły niemieckie wspierają oddziały włoskie oraz czetnicy. Jedynym ratunkiem dla partyzantów i tysięcy cywilnych uchodźców jest ucieczka przez most na rzece Neretwa.Film realizowano przez 18 miesięcy, w realizacji wzięło udział 10 tysięcy żołnierzy armii jugosłowiańskiej. Pojawiające się w filmie niemieckie czołgi PzKpfw VI to w rzeczywistości odpowiednio ucharakteryzowane czołgi T-34, którymi dysponowała wówczas armia jugosłowiańska. Według oficjalnych danych kosztował 4,5 mln dolarów. W 1969 film był nominowany do Oscara.

GPS:

  • 43.65447, 17.76139

Dodał:

Irek Jozwik

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply