Muzeul Satului Maramureşean

Posted by

Marmaroskie Muzeum Wsi znajduje się na obrzeżach miasta Syhot Marmaroski, przy drodze wylotowej w kierunku miasta Baia Mare. Syhot położony jest w regionie Maramuresz nad rzeką Cisą, która równocześnie stanowi granicę z Ukrainą. Skansen wchodzi w skład Muzeum Maramureszu, znajdującego się w mieście przy ulicy Piata Libertătii. W muzeum znajdziemy zabytki architektury drewnianej z całego regionu Maramureszu, które są podzielone na obszary historyczne. Każde z zabudowań reprezentuje jakiś region, okres i styl. Przeważają tu budynki gospodarskie oraz obiekty użyteczności publicznej. Jest też okazała cerkiew w stylu Maramorskim, przeniesiona tutaj z Oncesti.

Najstarsze obiekty pochodzą nawet z XVI wieku. Oprócz budynków możemy tu podziwiać również dużą kolekcję przedmiotów użytkowych, strojów oraz ikon. W skansenie można zaobserwować mieszankę różnych kultur jakie kiedyś występowały i przeplatały się na tych terenach – rumuńskich, niemieckich, żydowskich czy węgierskich. Muzeum etnograficzne utworzono w 1981 roku – czynne jest codziennie oprócz poniedziałków, zaś wstęp na teren ekspozycji jest płatny. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie minimum dwie godziny, by móc dokładnie zapoznać się z całą ekspozycją. W okresie zimowym, a dokładnie od 27 grudnia przez dwa dni, odbywa się tu ciekawa impreza pod nazwą Danti (Festivalul Dantinilor de larnă). Jest to festiwal zimowych obyczajów, na którym możemy podziwiać uczestników w strojach ludowych, wymyślnych maskach i poznać różne regionalne zwyczaje.

Na parkingu pod skansenem można spokojnie zabiwakować.

GPS:

  • 47.91941, 23.9276

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply