Nawigacja OSMAND a biwakowanie

Posted by

Dosyć często na naszej Grupie padają pytania jaką nawigację wybrać i ile osób, tyle różnych opinii o dostępnych mapach i programach. Ja osobiście przerobiłem już wiele, wcześniej najbardziej pasował mi Garmin, ale od kilku lat używam już tylko OSMANDa. Aplikacja bazuje na mapach OSM i w darmowej wersji otrzymujemy 10 darmowych pobrań, po wykupieniu niedrogiej licencji otrzymujemy nieograniczony dostęp do map całego świata i nie limitowanej liczby pobrań i aktualizacji. Licencja przypisana jest do konta, a nie urządzenia, więc z pełnej wersji programu możemy korzystać na wielu urządzeniach. Aplikacja jest bardzo rozbudowana i posiada wiele funkcji, ale we wszystko nie będę się zagłębiał, ograniczę się do tych, które przydatne są do biwakowania i podróży kamperem.

Ważną funkcją jest możliwość wybrania DMC pojazdu, uchroni nas to przed niespodziankami, że np zostaniemy pokierowani na most, na który mamy za dużą masę.

Drugą istotną opcją jest ustawienie swojej wysokości. Ważne dla kamperów, bo wiadomo, że nie pod każdym wiaduktem się zmieszczą.

Wróćmy teraz do szukania miejsc na biwak. OSMAND posiada możliwość wyboru warstwy z naniesionymi użytecznymi miejscami typu sklepy, parkingi, stacje paliw, bankomaty itp.

Nas najbardziej interesuje warstwa wypoczynek, która wyświetli nam obiekty służące wypoczynkowi, parki, ławki, boiska itp. Nas najbardziej interesuje ikona ławeczki, która oznacza, że znajdziemy tam przeważnie wiatkę, albo miejsce piknikowe z ławami i stołami. Jak taka ikonka jest przy jakiejś bocznej drodze, na skraju lasu, to mamy 90% prawdopodobieństwa, że miejsce nadaje się na biwak.

Warto też czasami wybrać warstwę parkingów, jeżeli znaczek znajduje się przy trzeciorzędnej drodze, gdzieś na skraju lasu, lub w lesie, to jest duża szansa, że taki parking będzie się też nadawał na biwak.

Warstwa Turystyka ułatwi nam znalezienie campingu lub pola biwakowego.

Na tej samej warstwie znajdziemy też bardzo przydatną ikonkę, wskazującą nam źródła i ujęcia wody.

Pobierając mapy mamy do wyboru mapę samochodową danego kraju i mapę zwykłą. Jeżeli macie pojemne karty w telefonach, to lepiej pobrać zwykłą, jest bardziej szczegółowa, ale zajmuje sporo miejsca. Dodatkowo możemy pobrać cieniowanie map i warstwę z poziomicami. Mapy też świetnie nadają się do pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Mamy tu naniesione znakowane szlaki, ścieżki rowerowe i zwykłe ścieżki nieznakowane. Nazwy szczytów i wiele innych informacji turystycznych.

Możemy sobie też tworzyć własne punkty, porządkować je w osobnych katalogach, które możemy oznaczyć różnym kolorami. Program zapisuje też ślad, oraz wskazuje nam wysokość na jakiej jesteśmy. Możemy też wgrać sobie miejscówki z naszej mapy biwakowej, lub z map z atrakcjami turystycznymi.

Mam nadzieję, że ta garść informacji wam się przyda przy wyborze nawigacji, tym bardziej, że na początek można przetestować wersję darmową.

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply