Nowa Kordegarda w Łazienkach Królewskich

Posted by

Współrzędne GPS:
52.21497782645209, 21.03423913450173
Kraj / województwo:
Polska / Mazowiecki
Opis atrakcji:

Nowa Kordegarda to budynek znajdujący się w Łazienkach Królewskich w Warszawie, po zachodniej stronie pałacu Na Wyspie, wzniesiony w latach 1779–1780 według projektu Dominika Merliniego i przebudowany w 1830 roku. Pierwotnie pawilon służył do gry w popularną w tamtych czasach francuską grę Trou-Madame, która polegała na wrzucaniu kulek z kości słoniowej do numerowanych bramek.

W 1782 roku obiekt został przemieniony w Teatr Mały (nazywany także Komedialnym). Dodano drewniane przybudówki przeznaczone dla aktorów, orkiestry i widzów. Większą część wnętrza zajmowała widownia. Teatr posiadał dwie stałe dekoracje: z jednej strony gabinet, z drugiej las. W 1788 roku został powiększony. Po wybudowaniu teatru w Pomarańczarni, Teatr Mały nie był potrzebny i został zaadaptowany na magazyn rzeźb.

W 1830 roku Jakub Kubicki przebudował obiekt w stylu klasycyzmu. Wprowadził kolumny o częściowo żłobionych trzonach, zaś nad oknami znalazły się kartusze z panopliami. Obiekt w takiej postaci przetrwał do dziś.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply