Nowe Pojezierze Lipskie

Posted by

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nie trzeba gdzieś daleko jechać, żeby zobaczyć coś ciekawego, poznać miejsca o których do tej pory nie słyszeliśmy.  Takim pomysłem na wyjazd może być kraina zwana Nowym Pojezierzem Lipskim. Jest to stosunkowo nowy region turystyczny i przykład jak można zagospodarować dla rekreacji tereny pokopalniane.

Lipsk leży około 200 km od polskiej granicy, więc tak naprawdę można tu przyjechać nawet na weekend. Znajdziemy tu jednak tyle atrakcji turystycznych i pięknych terenów, że nawet dwutygodniowy pobyt może okazać się zbyt krótki.

Jezioro Kiesgrube See

Jeszcze niedawno krajobraz okolic Lipska był zdewastowany przez odkrywkowe kopalnie węgla, dziś coraz trudniej zorientować się, że to tereny pokopalniane, zostały one zrekultywowane i z czasem stały się nawet ostoją dla zwierząt. Potężne wyrobiska zostały zalane wodą, tworząc rozległe jeziora o krystalicznie czystej wodzie. Część zbiorników przystosowano już do wypoczynku nad wodą. Powstały plaże kąpieliska, mariny, ale część nadal jest niedostępna, gdyż jest jeszcze zbyt niebezpieczna. Zastanawiacie się dlaczego? Brzegi wyrobisk nadal „pracują” podmywane wodą obsuwają się, przez co stanowią zagrożenie dla osób podchodzących blisko brzegów, tym bardziej, że w niektórych miejscach są to całkiem wysokie klify.

Störmthaler See

Nie oznacza to jednak, że nieuformowane jeziora są całkowicie niedostępne, istnieje tylko zakaz zbliżania się do ich brzegów, co oczywiście nie zawsze jest respektowane, ale my nie namawiamy do łamania tych zakazów. O tym, że miejsce jest niebezpieczne, dowiemy się z gęsto ustawionych tablic informacyjnych.  Za to wszystkie tutejsze jeziora możemy objechać rowerem, gdyż praktycznie wokół każdego powstały wygodne, często asfaltowe drogi rowerowe. Dlatego region ten można śmiało nazwać rajem dla rowerzystów.

Nad Jeziorem Großer Goitzschesee

Trasy rowerowe są bardzo widokowe i ciekawie poprowadzone. Jadąc rowerem co jakiś czas otwierają się nam panoramy na jezioro, a lasy dają odrobinę ochłody w upalne dni. Co jakiś czas możemy się natknąć na jakieś motywy przypominające, że kiedyś funkcjonowały tu wielkie kopalnie odkrywkowe.

Fahrwerk SRs 6300

Największą atrakcję jest tu skansen górniczy Bergbau-Technik-Park, który odpłatnie można zwiedzić. Zobaczymy tu potężne koparki, które kiedyś wydobywały tu węgiel brunatny. Dopiero, gdy podejdziemy blisko, to zobaczymy jakie to wielkie potwory.

Bergbau-Technik-Park

Oprócz atrakcji związanych z jeziorami i górnictwem okolica oferuje też innego rodzaju atrakcje. Znajdziemy tu zabytkowe pałace, muzea, wieże widokowe a nawet bunkry. Są takie pamiętające II wojnę światową, jak i okres zimnej wojny. Poradzieckie znajdziemy na hałdzie pokopalnianej Klobikauer Höhe.

Bergbaufolgelandschaft Geiseltal

Obszar ten jest też bardzo przyjazny dla karawaningu. Znajdziemy tu campingi, camper parki, gdzie możemy zrobić serwis kampera, jak również bardzo dużo darmowych parkingów, na których możemy przenocować. Parkingi przy bardziej popularnych rekreacyjnie miejscach czasami są płatne, ale większość jest darmowa. Rozmieszczone są w spokojnych miejscach, przeważnie w sąsiedztwie ścieżek rowerowych. Można tu spokojnie rozstawić sprzęt piknikowy, myślę że na niektórych również i namiot.

Nad jeziorem Seelhausener See

Sporo ciekawych miejsc na nocleg dodaliśmy do naszej aplikacji. Na publikację czekają jeszcze atrakcje turystyczne tego regionu, które na dniach opiszemy i dodamy do aplikacji. Tak więc jeżeli lubicie, wodę, rowery, to koniecznie powinniście odwiedzić Nowe Pojezierze Lipskie. Na koniec jeszcze kilka fotografii z tego zakątka Niemiec.

Bergbau-Technik-Park
Schleusenruine Wüsteneutzsch niedokończona śluza z czasów hitlerowskich.
Zamek w Delitzsch
Bergkirche Beucha
Jezioro Haselbacher See
Beatles Muzeum w Halle

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply