Ohrid

Posted by

Po Polsku Oryda, to przepiękne macedońskie miasto położone w południowo-zachodniej Macedonii, nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica. Zarówno miasto jak i jezioro w 1980 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największą atrakcją miasta są ruiny twierdzy cara Samuela z X-XI wieku, starożytny teatr i liczne zabytkowe cerkwie: św. Zofii z XI wieku, św. Erazma z IV wieku, św. Pantelejmona, św. Klemensa z XIII wieku, św. Jana w Kaneo z XIV wieku, św. Stefana, św. Jerzego, św. Zauma, św. Petki, oraz ruiny bazyliki. Dużo frajdy dają też spacery wąskimi uliczkami miasta. Nie wiem dlaczego, ale jak w żadnym innym miejscu, tak na uliczkach Ochrydy znajdziemy wieje jeżdżących klasyków. Sporo można tu spotkać naszych „maluchów”, powszechne są stare zastawki na licencji fiata 500, a w jednej z uliczek stoi nawet VW T1. Najlepszy widok na miasto i jezioro rozciąga się oczywiście z twierdzy cara Samuela. Samo jezioro uchodzi za jedno z najstarszych i najczystszych na Bałkanach. Z tutejszego portu wypływa wiele statków spacerowych umożliwiających podziwianie miasta z wody. Można tu też wypożyczyć sprzęt pływający. Nigdzie więcej w całej Macedonii nie znajdziecie też tylu dobrych restauracji co w Ochydzie, serwują one naprawdę pyszne potrawy z całych Bałkanów. Jeżeli ktoś odwiedzi Ohrid w czerwcu, lipcu lub sierpniu, to załapie się na największe w regionie imprezy: festiwal folkloru bałkańskiego (VI), festiwal teatralny Lato Ochrydzkie (VII-VIII), festiwal bałkańskiej muzyki ludowej (VIII).

GPS:

  • 41.11243, 20.79776

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply