Ołtarz papieski na Błyszczu

Posted by

Współrzędne GPS:
49.492793350176605, 20.44343140857582
Kraj / województwo:
Polska / Małopolskie
Opis atrakcji:

Na Błyszczu stale odbywały się spotkania i msze święte grup oazowych. K. Strauchmann w swojej książce „Tajemnice skalnej ziemi” tak pisze: „16 sierpnia 1972 roku na takie wieczorne spotkanie na szczycie przyszedł ks. kardynał Karol Wojtyła. Zaczyna mszę, a tymczasem z doliny Dunajca wyłazi gradowa chmura. Wśród siedmiuset ludzi znalazły się dwa parasole, które posłużyły do osłonięcia kamiennego ołtarza przed nawałnicą”[4]. W 2000 roku dwaj mieszkańcy Tylmanowej ufundowali w tym miejscu ołtarz, a w 2001 popiersie papieża Jana Pawła II, który zanim został papieżem wędrował tędy przez góry ze Starego Sącza do Krościenka[2]. Przy ołtarzu celebrowane są czasami msze święte. Dla potrzeb uczestników tych mszy zamontowano ławki.

Co roku w pierwszą niedzielę sierpnia odbywa się Msza Święta w akompaniamencie muzyki góralskiej i ludowych stroi, na którą zmierzają pielgrzymi oraz okoliczni mieszkańcy. Niejednokrotnie przybywali tam także kapłani z bardzo odległych częśći świata. Po mszy czasem wierni zapraszani są na poczęstunek przy ognisku.

Paprotka

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply